1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
5

Which expressions best represents the area of the rectangle

Mathematics
1 answer:
nikitadnepr [17]3 years ago
6 0
Area of rectangle = length x width

(x + 12)(x - 5$
You might be interested in
Here is a diagram of a boy standing next to a hotel.
DanielleElmas [232]

We can say that the hotel is 8 Times taller Than the boy.

6 0
2 years ago
Somebody help me!
tiny-mole [99]

Answer:

josh vendió 17 libros recaudando 306 dolares .

jessica vendió  255 libros recaudando 4590 dolares.

Step-by-step explanation:

Sustituimos por variables :

libros que vendió Jessica = x

libros que vendió Josh = y

entonces:

x + y = 272

Jessica vendió 15 veces mas libros que josh:

x = 15y

Reemplazamos en la anteriior ecuacion:

15y +y = 272

16y = 272

y = 17

Reemplazamos en la primela ecuacion :

x + 17 = 272

x = 255

7 0
2 years ago
26 - (2c + 4) = 2(C+6) +C<br> what is c
Zigmanuir [339]

Answer:

c = 2

Step-by-step explanation:

26 - (2c + 4) = 2(c+6) + c

26 - 2c + 4 = 2c + 12 + c

26 - 4 - 12 = 2c + 2c + c

10 = 5c

2 = c

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Archie has 100 balls, and 18 of those balls are tennis balls, what percent of the total balls are tennis balls?
marishachu [46]

Answer:

D 18%

Step-by-step explanation:

18/100 = 18%so D is the answer

5 0
2 years ago
Question As the manager of a store, you wish to determine the amount of money that people who visit this store are willing to sp
jok3333 [9.3K]

Answer:

bxjzjjxhx

Step-by-step explanation:

zjjxjxbz1+1+1++1+1++1

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify 1-2 (-3+x) +x
    11·2 answers
  • piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons. Check all that appl
    8·1 answer
  • Find the nonpermissible replacement for n in this expression -2/5n
    6·1 answer
  • What is 31 in tens and ones
    11·1 answer
  • It's easy I'm just not I'm my head rn can someone help?
    11·1 answer
  • What is the simplest form of this expression –x3(3x+1)-2x4?
    14·2 answers
  • Which function represents the exponential function f(x) = 3x after a vertical stretch by a factor of 8 and a reflection across t
    8·1 answer
  • Sarah, Fiona and David share £40 in a ratio 3:3:2. How much money does each person get?
    6·1 answer
  • Every 4 hours a machine produces 12 baskets what is the unit rate
    13·2 answers
  • Part 1: Bob got tickets for himself and his son to go to a Saints game. Parking at the Dome is $20. If Bob spent $120 on tickets
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!