1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
2 years ago
11

How do I solve this problem?

Mathematics
1 answer:
lidiya [134]2 years ago
4 0
B = A(1+\frac{i}{n})^{nt}
A = 47900
i = 5% = .05
n = number of compounding periods in a year (1,2,12,365)
t = number of years = 5
You might be interested in
if a person earns $2600 in 4 weeks, how much can the person earn in 20 weeks at the same rate of pay?
AlladinOne [14]

Howdy!

To do this we first have to find the unit rate of 2,600.

2,600/4=650 each week. Then, we just multiply 650x20, with 20 being the number of weeks.

650x20=13,000<---Answer

-Seth

4 0
2 years ago
I need to know the answer
grandymaker [24]

Answer: f(x)=-(x-5)^{2}(x+2)

Step-by-step explanation:

There is a double root at x=5 and a single root at x=-2, so we know f(x) is of the form f(x)=a(x-5)^{2}(x+2) for some constant a.

To find a, we can substitute the coordinates of the y-intercept, (0, -50).

-50=a(0-5)^{2}(0+2)\\\\-50=50a\\\\a=-1

So, f(x)=-(x-5)^{2}(x+2)

3 0
1 year ago
ANSWER ME SWEET JESUS
Pepsi [2]

Answer:

Part A: 36%

Part B: It is repeating because it is infinite

Step-by-step explanation:

16 / 44 = 0.36363636...

5 0
3 years ago
Giving out brainiest to the people who help me answer these three questions!!!
professor190 [17]

Answer:

Same question Four times no answer

3 0
2 years ago
The baker had some oil. He used 4 2/6 cups of oil to make cakes and 3 2/6 cups of oil to make cookies. Now he has 2 4/6 cups of
bogdanovich [222]
4 2/6 + 3 2/6 + 2 4/6 = 10 2/6 or 10 1/3
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joe gets paid 4 pounds to walk a dog. He wants to save 11 pound? How many times does he need to walk the dog.
    12·1 answer
  • Plz plz help ASAP about to fail
    5·1 answer
  • Which statements are true about these lines? Select three options.
    6·2 answers
  • What the answer to 54 x 1/9
    11·2 answers
  • Can any one slove this
    13·1 answer
  • the value of y is directly proportional to the value of x. If y=35 when x=140, what is the value of y when x=70 ?
    8·1 answer
  • What is the opposite of the three rational numbers.<br> |-13| =<br> |14| =<br> - |42| =
    12·1 answer
  • Replace the # symbols in the row 1 function to match the graph below f(x)=(x+5)(x+#)(x-1)(x-#)​
    12·1 answer
  • loly beought a bag of hummy bears and ate one third of them the next say she ate 16 more hummy bears if she ate a total of 37 gu
    11·1 answer
  • The equation of a circle is given below. Identify the radius and center. Then graph the circle.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!