1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
13

Kendra is putting up a new fence around a rectangle or playground that measure 25 feet by 37 feet. If fencing costs 75.00 per fo

ot how much will she have left over if she begins with 10,000?
Mathematics
1 answer:
34kurt3 years ago
6 0

Answer: She will have $700 left over.

Step-by-step explanation: Since we know that a rectangle has two sides with the measurement, we can add the sides. 37+37+25+25=124. The fencing in 124 feet in total. Multiply the 124 feet by the price per foot. 124 x 75 =9,300. Subtract the price from your total amount of money. 10,000 - 9,300 = $700. She will have $700 left over.

You might be interested in
the density of a certain material is such that weighs 6900 grams for every 4.5 quarts of volume express this density in pounds p
dlinn [17]

Answer:

d=101.4\ \text{pounds}/\text{feet}^3

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of material, m = 6900 grams

Volume of the material, V = 4.5 quarts

We need to find the density in pounds per cubic foot

We know that,

1 pound = 453.59 grams

⇒ 6900 grams = 15.21 pounds

Also, 1 cubic foot = 29.92 quarts

4.5 quart = 0.15 feet³

Density = mass/volume

Or

d=\dfrac{15.21\ \text{pounds}}{0.15\ \text{feet}^3}\\\\d=101.4\ \text{pounds}/\text{feet}^3

Hence, the density of the material is 101.4\ \text{pounds}/\text{feet}^3

3 0
3 years ago
I need help i will give brainliest pls and also thanks
Andru [333]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

10x -6 = 3x - 1

7x - 6 = -1

7x = 5

x = 0.71428571428 or 5/7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the parabola that has its vertex at (8,-1) and a y-intercept of
KIM [24]

Answer:

C) y=1/4(x - 3)2 - 1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
a class has a pizza party. there are 14 students that will have pizza. Each pizza has 8 slices. the teacher wants to buy the lea
kondaur [170]
The teacher could get a whole pie and five individual slices but if not then...... The teacher can get one whole pie and cut each slice into 2 but there will be a remainder of 1 slice which the teacher can have......hope this helps
3 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through the point (-2,3) and that is perpendicular to the line represented by 3x-2y
motikmotik

Answer:

3y + 2x = 5

Step-by-step explanation:

3x-2y = -2

2y = 3x + 2

y = (3/2)x + 1

Slope is 3/2

Slope of the Perpendicular line is -2/3

y = (-2/3)x + c

x = -2 , y = 3

3 = (-2/3)(-2) + c

3 = 4/3 + c

c = 3 - 4/3 = 5/3

y = (-2/3)x + 5/3

3y = -2x + 5

3y + 2x = 5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1,400 time 6
    6·1 answer
  • Does anyone know who to calculate the area of the arrow? Need help, please show.
    7·1 answer
  • A particular Spotify playlist contains 105 songs, of which 10 are by the Beatles. Suppose the shuffle feature is used to play th
    15·1 answer
  • Solve the system by the substitution method 8x-3y=-22 and y=5x+19
    9·1 answer
  • Set x is the set of all multiples of 6 between 15 and 70 what set is equal to set x
    9·1 answer
  • Two fifths of the photographs are black and white. The rest of the photographs are color. What is the ratio of black and white p
    8·1 answer
  • 88 feet/second = 60 miles/hour. How many feet per second is 1 mile? (Hint: divide both side of the equation by the same amount.)
    11·1 answer
  • 77. 003 x 3.789 ? All steps if you can please
    11·1 answer
  • Simplify: 13 + 2 + m + 7
    9·2 answers
  • if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 coo
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!