1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
12

Which shape is similar to the original shape? A) A B) B C) C D) D

Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]3 years ago
8 0

Answer:

I think the answer is A.

Step-by-step explanation:

Original shape: 7 x 5 x 225 x 6 x 12 x 45 = 25,515,000

A: 9 x 5 x 225 x 6 x 35 x 12 = 25,515,000

B: 14 x 10 x 255 x 12 x 24 x 45 = 462,672,000

C: 9 x 7 x 225 x 8 x 15 x 45 = 76,545,000

D: 8 x 4 x 225 x 6 x 12 x 35 = 18,144,000

This is probably not the way you would solve it but this is how I did it. Basically I multiplied all the numbers in each shape together.

<em>(also i'm not quite sure if this is right >.< sorry!)</em>

You might be interested in
Can someone help ASAP !!
Olin [163]

Answer:

I can't help.

Step-by-step explanation:

There is no question, so therefore, I can not help.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need this please!!! Graph Y=-5x-2!!! Thanks. :-)
Andreyy89

Graph the line using the slope and y-intercept, or two points.

Slope= -5

y- intercept= (0,2)

The answer has two points (0,2) and (1,-3) place them and then make a line going left through them.

7 0
2 years ago
Six times a number is equal to eight more than five times the number
MariettaO [177]
The number is 8. 8x6=48, 8x5=40, 48-40=8.
4 0
3 years ago
BAD is congruent to BCD by <br> the
scoundrel [369]
AB is congruent to BC
6 0
3 years ago
Please help me find the y intercept
Stolb23 [73]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

'cause yan Ang answer

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How many cans of paint are needed to cover an area of 2,200 square units if one can of paint covers an area of 400 square units?
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to (8^2)^-4
    5·1 answer
  • Write a word problem that would have the solution <br> p&lt;21<br> Lineunder neath the
    14·1 answer
  • Need some help here please...
    13·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • Answer this correctly and ill give brainliest and max rating
    14·1 answer
  • In college, what happens when you don't do your work?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Samuel White purchased an apple for $1.25,
    15·1 answer
  • Find the radius of this sphere. Then, calculate the volume of a sphere.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!