1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
3 years ago
7

Zach listed the ways he could plant the flowers did he list all possible ways

Mathematics
1 answer:
Andreas93 [3]3 years ago
5 0
So in this type of promblem you multiply every possible with every possible
So if there is a list of 3 and a list of 4 there would be 12 possibilities
You might be interested in
A boat's crew rowed 15 kilometers downstream, with the current, in 1 hours. The return trip upstream, against the current, cover
Mandarinka [93]
B and c are the speeds of the boat (in still water) and the current.

Traveling with the current, the boat goes b+c km per hour.
1 hour * (b+c km)/hour = 15 km
b+c = 15

Traveling against the current, the boat goes b-c km per hour.
3 hours * (b-c km)/hour = 15
b-c = 5

Add the two equations
b = 10 km per hour
3 0
3 years ago
You are baking cookies. You have 7 1/4 cups of flour. You use 2 3/4 cups of flour. How much flour do you have left?
Lynna [10]
I like changing things into decimals, so 7.25-2.75. For the moment, pretend the decimal isn’t there and the equation is 725-275. That equals 450. Now we put the decimal back, so since it is subtraction you keep the decimal in the same place (two spots away from the end). So the answer is 4.5.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the function y = 2x + 3
sergey [27]
Let x = -1

y = 2(-1) + 3

y = -2 + 3

y = 1

D is the answer.
7 0
3 years ago
Please help! I don't really understand this :/
Airida [17]

Answer:

The answer would be 19

Step-by-step explanation:

You plug in the x and y values, and it looks like this

2(4)^2/8+5(3)

Simplify

2(16)/8+15

32/8+15

4+15

--->19<---

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the product in simplest form?
Ghella [55]
The answer is C.-20/27
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Ellen buys the plastic containers in large quantities to get the lowest price. She pays $2.00 for 100 small containers, $3.00 fo
    15·2 answers
  • Explaining step by step the simplest form of the expression 9r(r+3)-2r(r-4)
    10·1 answer
  • Find the circumference of the circle. Leave answer in terms of pi (meaning there should be 3.14 in your answer).
    15·1 answer
  • The distance from Denver to Tulsa is 694 miles. Serena drives at a average speed at 51.1 miles per hour. ABOUT how many hours wi
    15·2 answers
  • How to solve this <br> The minimum value of f is f×3=-5 and f×1=2
    5·1 answer
  • Find the product<br> -5. 12 =
    7·1 answer
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • 7th grade easy math that I can’t do
    14·2 answers
  • A television cost $5000.00 cash. The hire purchase cost is a deposit of $1000 and 24 monthly instalments of $200.00. What is dif
    8·1 answer
  • If m&lt;6=72 degrees, then Find m&lt;7
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!