1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
6

What is the answer to this problem?

Mathematics
1 answer:
Vladimir [108]3 years ago
7 0
Volume of cone = (pi/3)r^2h
Volume of hemisphere = (1/2) (4pi/3)r^3

we are given r=6/2=3cm, h(cone)=8 cm,
so total volume
=(pi/3)r^2h + (1/2)(4pi/3)r^3
=(pi/3)*3^2*8 + (1/2)(4pi/3)*3^3
=24pi + 18pi
=42pi cm^3
=131.9 cm^3 (approx.)
You might be interested in
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
zvonat [6]

Answer:

$1.35

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
hettie is stacking paper cups .each stack of 15 cups is 6 inches high. what is the total heightvof 10 stacks of cups ?
Maslowich
60 inches is the answer.

In this case the amount of cups do not matter only the height because that's what it's asking for.

If each stack is 6 inches we would have to multiply that by 10 because there are 10 stacks.

6 x 10 = 60 inches tall
4 0
3 years ago
The length of the hypotenuse of a right triangle is 16 inches. If the length of one leg is 5 inches, what is the approximate len
Temka [501]
About 15 inches- by pythag- \sqrt{16^{2} - 5^{2} }
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A family of 10 purchased tickets to the county fair. Tickets for adults cost $6 and tickets for children cost $3. If the total c
blsea [12.9K]

Answer:

3 adults 2 children

Step-by-step explanation:

(3 x 10) + (2 x 6)

30+12=42

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. If 9 students sharpen 18 pencils in 2 minutes, how many students will it take to sharpen 18 pencils in 1 minute?
Ad libitum [116K]
A) If 9 students sharpen 18 pencils in 2 minutes,Then if the time is halved, it will take twice as many men to sharpen 18 pencils.Hence it will take 18 students to sharpen 18 pencils in one minute B) y & 1/x. Then y = K/x where K is our constant of proportionality.Then K = yx. When x = -64 and y = -16 then K = -64 * -16 = 1024. Option DC) When x = 3 y = 8. So for an inverse variation K as calculated from B = 3 * 8 = 24.Then when K = 24 and y = 6; we have 24 = 6x. Hence x = 4. Option A
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me on B and C
    13·1 answer
  • H(x) = 2x^2 + 5; Find g (-7)
    14·2 answers
  • Please help I keep getting the wrong answer
    7·1 answer
  • Amplitude of h(x)=-4sin(2x-7)+3
    11·1 answer
  • Samantha drives 4.2 miles each workday. How<br> far will Samantha drive after 18 workdays?
    10·1 answer
  • A tank is filling up with water at a rate of 3 gallons per minute. The tank already had 5 gallons in it before it started being
    9·1 answer
  • Use properties of operations to write an equivalent expression by combining like terms.
    14·2 answers
  • Akira and Hideo are twins with different jobs. Akira earns five-eighths of what Hideo earns, but Akira's expenses are half of Hi
    12·1 answer
  • ⚠️Help Please It’s Due Today!! ⚠️
    11·1 answer
  • An Internet service provider allows a certain number of free hours each month and then charges for each additional hour used. We
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!