1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin [286]
3 years ago
12

Why do you think rates are usually written as unit rates?

Mathematics
2 answers:
stellarik [79]3 years ago
6 0
Coooooooooooooooooooooool
Elden [556K]3 years ago
6 0
It's so you can compare two rates

For example, 
person A walks 10 miles in 2 hours
person B walks 40 miles in 4 hours

If you want to know who is the faster walker, then you divide the distance over the time
person A's speed = distance/time = 10/2 = 5 miles per hour
person B's speed = distance/time = 40/4 = 10 miles per hour

So we can see that person B is faster as 10 is larger than 5. This is only possible by comparing the unit rates of 5 mph (for person A) and 10 mph (for person B)
You might be interested in
All for cities have the same digit in th same place. what is the place? Write the value of the digit.
Vitek1552 [10]
They have a comma in front of the third number for example, 12,345 there is a in front of this third number
7 0
4 years ago
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries co
Ray Of Light [21]

Answer:

<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry Need help/........
vekshin1
6 inches would be the answer
5 0
3 years ago
The diagonals of kite KITE intersect at point P. If m A. 34°<br> B. 46°<br> C. 68°<br> D. 92°
JulijaS [17]

Answer:

The diagonal of kite intersect at the point p is C. 68°

7 0
3 years ago
An item is regularly priced at $90 . leila bought it at a discount of 60% off the regular price. how much did leila pay?
forsale [732]
90(.4) = 36

Leila payed $36
3 0
4 years ago
Other questions:
  • If y varies directly as x and k = 8, find x when y = 8<br><br> 1. 1<br> 2. 8<br> 3. 64
    5·1 answer
  • Write the following comparisons as a ratio reduced to lowest terms. 84 hours to 6 days
    9·1 answer
  • Find the area of the triangle.<br> 22 m<br> 14 m
    7·1 answer
  • Give a example of when you would use the friendly numbers strategy to subtract. explain why
    10·1 answer
  • Need answer ASAP <br> thank you!
    8·2 answers
  • What’s 2-4 plz helppppp
    9·2 answers
  • Can someone please help with this i don’t know that answer and I want to pass
    5·1 answer
  • A rectangular fence with a positive area has length represented by the expression 3x2+5x-8 and width by 2x2+6x
    9·1 answer
  • They currently give me 15 euros a week, but I have convinced my parents to raise it for me by 12%. What will be my weekly money
    14·2 answers
  • There are are 10 covered dishes to choose from 2 broccoli, 2 cake, 1 chicken, 2 fish, and 1 meatloaf
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!