1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
7

]. six pears and three apples cost $3.90. two pears and five apples cost $3.30. how much does one pear cost

Mathematics
1 answer:
Ilya [14]3 years ago
6 0
Write the equation of the cost
p stands for the cost per pear, a stands for the cost per apple
6p + 3a = 3.9
2p + 5a = 3.3

Solve the equation system
To solve the equation system, we work on eliminating variable p so we will find the number of a. To eliminate, we have to change the coefficient of p to the same number (i will change it to coefficient 6)
6p + 3a = 3.9 (multiply 1)
2p + 5a = 3.3 (multiply 3)
---------------------------------
6p + 3a = 3.9
6p + 15a = 9.9
-------------------- - (substract)
      -12a = -6
           a = -6/-12
           a = 0.5

To find the cost per pear, subtitute the number of a to one of the equation
2p + 5a = 3.3
2p + 5(0.5) = 3.3
2p + 2.5 = 3.3
2p = 3.3 - 2.5
2p = 0.8
p = 0.4

The cost of one pear is $0.4
You might be interested in
What is the solution 6x-4 =2(3x-2)
Lapatulllka [165]

Answer:

x= 0

Step-by-step explanation:

6x-4=2(3x-2)

or,6x-4=6x-4

or,x=o

8 0
2 years ago
Evaluate the function for x=3a
antoniya [11.8K]
Nothing further can be done with this x=3a
7 0
3 years ago
A recent survey of 128 high school students indicated the following information about release times from school. -35 percent wan
wlad13 [49]

Answer:

The interval is for those that want to get out earlier is between 43 student to 47 students

The interval is for those that want to get out later is between 48 student to 50 students

Step-by-step explanation:

Given that:

sample size n=128

Probability of those  that want to get out earlier = 0.35.

The mean  =  n × probability = 0.35 × 128 = 44.8 ≈ 45

Margin of error = 4% = 0.04 × 44.8 = 1.79 ≈ 2

Therefore the interval = mean ± Margin of error = 45 ± 2 = (43, 47)

The interval is for those that want to get out earlier is between 43 student to 47 students

Probability of those  that want to get out later = 0.39.

The mean  =  n × probability = 0.39 × 128 = 49.92 ≈ 50

Margin of error = 4% = 0.04 × 50 =  2

Therefore the interval = mean ± Margin of error = 50 ± 2 = (48, 52)

The interval is for those that want to get out later is between 48 student to 50 students

the group that wants to get out of school earlier to win after all the votes are counted if those that have no opinion decide that they want to go earlier

5 0
3 years ago
A robot can complete 4 tasks in 3/5 hour. Each task takes the same amount of time. a. How long does it take the robot to complet
egoroff_w [7]

Answer:

A. It takes the robot 3/20 hour to complete one task

B. The robot can complete 6 2/3 task in on hour

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Leann is 3 cm taller than Fred. If Fred's height is f cm, then Leann's height is cm?
jek_recluse [69]
F + 3 = leann's height
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Ivan has just opened a small coffee shop. He paid a copy store $0.10 per copy to make 1,428 copies of the flyer to announce the
    14·1 answer
  • When looking at a rational function f of x equals the quantity x plus three times the quantity x minus two times the quantity x
    12·1 answer
  • Ejay bought a pack of peanut bars from the neighborhood store. He ate 3 of the cont of the contents immediately. He gave 20 piec
    5·1 answer
  • What is -n+8+n=-8n+8n-8
    10·1 answer
  • List the following numbers in descending order.<br><br> 13.5%, 1315, 13.09, 13
    9·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through the points (3,-2) and (5, -1).
    11·1 answer
  • Can someone please help
    11·2 answers
  • This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)
    12·2 answers
  • Paper clips sell for 23 cents per box. What will 4 boxes cost?
    15·1 answer
  • You make a scale drawing of a garden plot using the scale 2 in. 517 ft. If the length of a row of vegetables on the drawing is 3
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!