1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
torisob [31]
3 years ago
13

What is the difference 13-5=

Mathematics
2 answers:
shepuryov [24]3 years ago
5 0
The difference between the two is 8
pentagon [3]3 years ago
4 0
The correct answer is 8.
Hope this helped!
You might be interested in
If two points known on the line AB in the coordinate plane is (7,15) and (18,42), calculate the following..
Ksju [112]

<u>Answer:</u>

  • Slope = 27/11
  • AB = 29.15 u

<u>Step-by-step explanation:</u>

<u>Given :- </u>

  • Two points are given to us .
  • The points are A(7,15) and B(18,42)

<u>To Find</u> :-

  • The slope of the line .
  • The length of line AB .

We can find the slope of the line passing through the points ( x_1,y_1) and ( x_2,y_2)as ,

\implies m = \dfrac{ y_2-y_1}{x_2-x_{1}}

  • Plug in the respective values ,

\implies m = \dfrac{ 42-15}{18-7} \\\\\implies \boxed{ m = \dfrac{ 27}{11 }}

<u>Hence the slope of the line is 27/11 .</u>

\rule{200}2

<u>Finding the length of AB :-</u>

  • We can find the distance between them by using the Distance Formula .

\implies Distance =\sqrt{ (x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2} \\\\\implies Distance =\sqrt{ (18-7)^2+(42-15)^2 }  \\\\\implies Distance =\sqrt{ 11^2 + 27^2 } \\\\\implies Distance =\sqrt{ 121 + 729 } \\\\\implies Distance = \sqrt{ 850} \\\\\implies \boxed{ Distance = 29.15 \ units }

<u>Hence the length of AB is 29.15 units .</u>

5 0
3 years ago
A survey of 398 children given at a local elementary school showed that 200 like chocolate ice cream 125 like pistachio ice crea
victus00 [196]
148/398 do not like at most one kind of icecream.

398 - 148 = 250 children <span>like at most one kind of ice cream mentioned in the survey.</span>
3 0
3 years ago
Lin's father is paying for a $40 meal. He has a 15%-off coupon for the
kap26 [50]
The subtotal of the meal is $34 because 15% of $40 is $6
4 0
2 years ago
HELPPPPPPP PLEASEEEEE
egoroff_w [7]

Answer:

5^15

Step-by-step explanation:

if they have the same base then you add the two top vaules therfore giving you c.

Brainliest plzzzzzzz

4 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions
    10·1 answer
  • Find fl-2) for the function f(x) = 312 - 2x + 7​
    14·1 answer
  • A parrot is selling for 40% off the original price. the original price was $90.what is these price of the parrot
    15·1 answer
  • A spinner has 12 equal sectors for different letters for each sector as shown below hamlet spins The spinner five times and it s
    5·1 answer
  • **WILL GIVE THE BRAINLIEST! &amp; LIKE**
    5·2 answers
  • What is the opposite of the opposite of the opposite of 29?​
    6·1 answer
  • Which property was used to simplify the expression?
    5·1 answer
  • Help brainliest to who help
    14·1 answer
  • Find the median 12cm,16cm,18cm,21cm,28cm,30cm
    9·1 answer
  • Kelly wants to buy a dress that costs $40.00. She has a coupon for 25% off, and
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!