1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
3 years ago
7

Write the equation of the line containing the point (4, 6) and having a slope of 4 in slope-intercept form.

Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
8 0
6 = 4(4) + c
c = - 10
y = 4x - 10
You might be interested in
Eden and Courtney each have a bag of candy. There is a mixture of chocolate and sour candy. Eden has a total of 5 pieces of cand
Svetradugi [14.3K]

2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
HDTV screens usually have a width-to-heigh ratio of 16:9. Which screen dimensions are in the same proportion?
Lana71 [14]

Answer:

4: 3

Step-by-step explanation:

In this case, we have that there is a relationship between width and height, which is 16: 9, which means that any screen that has the same ratio would be an identical screen.

How would we do this? it must either be raised to a power or rationalized on both sides of the ratio.

If we raise to a power, it would give very large dimensions for an HDTV, therefore, it is best to remove the square root on both sides, since it has more common values for a TV.

\sqrt{16} :\sqrt{9}

4: 3

Therefore, a 4: 3 screen is a good choice for an HDTV with the same ratio.

5 0
3 years ago
How would you represent a situation that has more than 1 solution? What does the solution represent about that situation? Explai
taurus [48]

Answer:

You don't

Step-by-step explanation:

For starters there is only one answer to every math question if you get an answer make sure it is correct

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of a line that is parallel to the line y = 2x+1 and passes
kondor19780726 [428]

Answer: It should be y=2x-2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?
horrorfan [7]

Answer: sorry dont know

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose that there are three astronauts outside a spaceship and they decide to play catch. all the astronauts weigh the same on
    12·1 answer
  • The price of your favorite jeans was $35 last month. This month the price was $42. What is the percent change from last month to
    11·1 answer
  • What is the area of the figure?<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> 400<br> in²
    7·2 answers
  • Solve for x please 10 points
    10·2 answers
  • The population of men at UMBC has a mean height of 69 inches with a standard deviation of 4 inches. The women at UMBC have a mea
    6·1 answer
  • If the diameter of a circle is 9 cm, then its circumference is 56.52 cm.<br> True or False
    5·1 answer
  • 2. The base of a circular cylinder has a diameter of 10 yards. The height is 11 yards. What is the surface area of the cylinder,
    10·1 answer
  • Of the following points, name all that lie on the same vertical line?
    14·2 answers
  • Pencils come in packages of 10 . Erasers come in package of 12 . Phillip wants to purchase the smallest number of pencils and er
    6·1 answer
  • A boat traveled 300 miles in 15 hours. What rate did the boat travel in miles
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!