1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
15

There are 30 students in a class. The teacher will choose 2 students at random to represent the class at an assembly. How many g

roups of 2 students can be chosen?
Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
8 0
30/2=15
15 groups of 2 can be chosen.

You might be interested in
Rewrite this division expression a an equivalent multiplication expression: 5/8 divided by 2/3
Ulleksa [173]

Answer:

Step-by-step explanation:

Dividing by a fraction is the same as multiplying by the upside-down fraction.

(5/8) ÷ (2/3) = (5/8) ⋅ (3/2) = 15/16

3 0
3 years ago
PLEASE GIVE AN EXPLANATION WITH YOUR ANSWER! 6 cm are cut from a 24 cm board. What is the percent decrease in length?
Firlakuza [10]

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

24/6=4

1/4=6

4*6=24

24-6=18

3/4 of 24=18

3/4=75%

3 0
3 years ago
Can you help with a please on 46
valentina_108 [34]
3/5
Thats if u devide 9 by 3 and 15 by 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pierre is rowing his kayak on a lake. He moves miles in 18 minutes. At this rate, how far would he move in 30 minutes?
Anika [276]

Answer:

Step-by-step explanation:

times the number so 18 times 30

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pls help meh... I need help
    9·2 answers
  • What is the volume of the Sphere below?
    15·2 answers
  • What are two integers whose sum is -20
    8·1 answer
  • The price of a share of stock started theday at $37. During the day it went down $3, up $1, down $7, and up $4.What was the pric
    6·2 answers
  • (8a + 3) + (a + 2)
    5·1 answer
  • HOW MANNY YARDS ARE IN A FEET
    6·2 answers
  • What is the simplest radical form of 45?
    14·1 answer
  • 5. (Total 16 points)
    7·1 answer
  • A school assembly had 25 students in attendance, and 20% of them were first-graders. How many first-graders were at the assembly
    9·1 answer
  • Consider the inequality x + 8 > 13.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!