1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
2 years ago
15

Why do you think that we should study crime and criminals? What information might we gain by doing so?

Business
1 answer:
Paraphin [41]2 years ago
4 0

We may understand criminal behavior and thus be able to prevent crime.

You might be interested in
On what grounds does smith extol the division of labor? can you think of any drawbacks that might result from such a form of lab
aleksandrvk [35]
<span>The quote captures Smith's description of the complexity and scope of the division of labor, and its ability to increase the standard of living in a given society. Smith believes that the propensity to truck, barter and exchange is part of human nature, and it is precisely this capacity that best organizes the economic system in large scale societies. The cooperation of the many thousands, inspired by each person's self interest, is what allows for the economic system to flourish, spreading opulence and raising the overall quality of life. Since observations on the progress inspired by the division of labor begin the book, Smith uses the contemplation of simple items (pins, for instance) as a starting point for his theorizing on the organization of economics in general.</span>
5 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
A balance is _____.
SpyIntel [72]
The amount of money you have in your account
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A recent high school graduate is researching ways she can pay for her college education. She has received three small scholarshi
kkurt [141]

Answer:

C and D

Explanation:

My expertise is sucking d1ck #Po4n⭐4life

3 0
2 years ago
Analyze the various methods available for avoiding overdrafts. Based on how you might use you account most often, decide which w
soldi70 [24.7K]

Overdrafts are given by banks only to trustworthy clients. if the bank balance is maintained clearly. To avoid overdrafts there should always be a sufficient amount of balance and avoid using cheques on situations as such.avoid ATM cards as well

4 0
3 years ago
Other questions:
  • (Forecast accuracy across horizons) You are a consultant to MedTrax, a large pharmaceutical company, which released a new ulcer
    12·1 answer
  • The front office staff at marriott hotels has a preshift meeting at 7:00 am every morning. as general manager, you are expected
    5·1 answer
  • The 5.5 million vinyl long-playing (LP) records sold in the United States per year pales in comparison with the 1.26 billion dig
    8·1 answer
  • Fish Fillet Incorporated obtains fish and then processes them into frozen fillets and then prepares the frozen fish fillets for
    15·1 answer
  • In the current year, many talented teachers have submitted their resignation notices in Sunnydale High School. The president of
    6·1 answer
  • Acme Corp. is conducting a business impact analysis for the threat of ransomware impacting its organization. The company determi
    6·1 answer
  • Sole Purpose Shoe Company is owned and operated by Sarah Charles. The company manufactures casual shoes, with manufacturing faci
    5·1 answer
  • Please help my time is almost up!!!
    15·1 answer
  • How did you find the total expense?
    14·1 answer
  • Beverly, a real estate licensee, doesn’t represent either party to a specific real estate transaction. She merely helps the part
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!