The equation should be y= -2x+5.
Answer:
$1.25.
Step-by-step explanation:
We have been given that at a football game Jasmine bought a soft pretzel for $2.25 in a bottle of water for $1.50 she paid with a $5 bill.
First of all let us find how much Jasmine spent on soft pretzel and water bottle by adding the cost of both items.


To find the amount that Jasmine will get as a change we will subtract the amount spent on both items from 5.

Therefore, Jasmine will get $1.25 back as change.
Answer:
it would be 20
Step-by-step explanation:
because you divide to find the unit rate like 97.50/15 and then you multiply a number to the answer you got there until those two numbers have a product of 130
Answer:
6^10 over 7^6.
Step-by-step explanation:
(6^5 over 7^3)^2
= 6^(5*2) / 7^(3*2)
= 6^10 over 7^6.