1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
2 years ago
13

Octavian became the emperor of Rome in 27 B.C. He ruled until his death in A.D. 14. How long did he rule as emperor?

Mathematics
1 answer:
frutty [35]2 years ago
6 0

Answer:

He ruled about 40 years

You might be interested in
How to figure it out
ollegr [7]
Y = kx
72 = k*3
73/3 = k
24 = k

y = 24x

4 0
3 years ago
sam goes to the market to buy a hamburger for cookout. he buys 3 3/4 pounds if a hamburger. how many 1/4 pound patties can he ma
Alexandra [31]
3 3/4÷ 1/4
15/4÷1/4
15/4÷4/1
15*4=60
4*1=4
60/4=15
15 times 1/4 can fit into 3 3/4.
7 0
3 years ago
The answer is p = -2/3 and q= -2
igomit [66]

y=\dfrac{p}{q+x}\\\\\dfrac{1}{y}=\dfrac{1}{\frac{p}{q+x}}=\dfrac{q+x}{p}

We have x and y intercept:

(2, 0) and (0, 3).

Substitute the coordinates of points to the equation:

(2,\ 0)\\\\0=\dfrac{q+2}{p}\to q+2=0\to q=-2\\\\(0,\ 3)\\3=\dfrac{q+0}{p}\to3p=q\to3p=-2\to p=-\dfrac{2}{3}

6 0
3 years ago
Yeah just help me thank you....
mash [69]

Answer:

47

Step-by-step explanation:

Plug the numbers in and solve

5 ^ 2 + 2 ( 5 + 6 )

25 + 22

47

also plz mark me brainiest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help!!!! Find two consecutive odd numbers whose product is 47 more than their sum.
fenix001 [56]

7 and 9

7 x 9 = 63

7+9=16

63-16 = 47

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 4a. If (11+x) is positive, but (4+x) is negative, what is one number that x could be?
    5·1 answer
  • How to solve this Math equation
    7·2 answers
  • How to factor this problem?
    15·1 answer
  • Jamal drew the function below. Which explains whether or not his function is linear?
    12·1 answer
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • 4 times what equals 28
    15·2 answers
  • An industrial kitchen makes a batch of trail mix containing 52.85 pounds of granola, and 13.4 pounds each of four other ingredie
    7·2 answers
  • Is -5/8+3/5 irrational number
    15·1 answer
  • The two line plots below show the times that Marco and Antonio ran in ten trials of the 40-yard dash.
    15·2 answers
  • Which is greater 2 1/3 or 2.3
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!