1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
15

Greg purchases 1/2 dozens cupcakes for 5.88. Explain how you can determine the unit cost of the cupcakes.

Mathematics
1 answer:
Reika [66]3 years ago
7 0

Answer: $0.98

Step-by-step explanation:

1/2 dozen is equal to 6 cupcakes

Divide 5.88 by 6 to get 0.98

This is the price for 1 cupcake, which is also the unit price.

You might be interested in
In the figure shown, what is the value of y?
SOVA2 [1]

Answer: 2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Ayuda me ( help me ) lol <br><br><br> please tho
Vera_Pavlovna [14]

Answer: 6 hikes

Step-by-step explanation:

Look at the image provided. The lengths of the hikes are provided below. 1/2 is equivalent to 2/4 which is greater than/longer than 1/4 of an hour. We count the amount of X's above the numbers 1/2, 3/4, and 1 for an answer of 6. Hope this helped! :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
John is painting parallel lines in the parking lot to create parking spaces. The measure of angle A is 60°. What is the measure
ohaa [14]

If you're on Plato, the answer is 60.

8 0
3 years ago
Which graph best represents the equation -5x+2y=2
masha68 [24]
This is what the graph would look like. Hope this helps:)

8 0
2 years ago
12 = x • 3<br><br> How to solve?
liberstina [14]
The value of x is 4
so it says that 3 times __ equals 12.
so that means that u have to do 12/3 Wi-Fi i equals 4, so that is how u do it

hope this helps!!
8 0
2 years ago
Other questions:
  • I have 12 more nickels than quarters. If the coins are worth $5.40, how many nickels are there?
    15·1 answer
  • Numbers with the same absolute value are equal or equally distant from zero?
    8·2 answers
  • Check all that apply
    10·1 answer
  • Is 3y-4x=20 a function?
    5·1 answer
  • How many ml of a 20% acid mixture and a 80% acid mixture should be mixed to get 120ml of a 35% acid mixture?
    8·1 answer
  • Large pool equipment sets cost $1,042. Small pool equipment sets cost$907. How much does it cost to buy 3 large pool equipment s
    7·1 answer
  • "The graph of F(x), shown below, resembles the graph of G(x) = x2, but it has been changed somewhat. Which of the following coul
    12·2 answers
  • What is the value of x? How can you find the value of y if you know the value of x?
    12·1 answer
  • Please help, no links or you're getting reported and yourass is done
    6·2 answers
  • F(x)=cos(x). Find the x-intercepts of f(x) on [0, 2).
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!