<span>Suppose the Fed doubles the growth rate of the quantity of money in the economy. In the long run, the increase in money growth will change which of the following? Check all that apply.
__ The price level
__ The inflation rate
Suppose the economy produces real GDP of $50 billion when unemployment is at its natural rate.
(graph goes here)
Suppose the government passes a law that reduces unemployment benefits in a way that causes unemployed workers to seek out new jobs more quickly. The policy will cause the natural rate of unemployment to (rise / fall) which will:
__ Shift the long-run aggregate supply curve to the left
Direction of LRAS Curve Shift:
Many workers leave to pursue more lucrative careers in foreign economies. (Left )
For environmental and safety reasons, the government requires that the country's nuclear (Left)
power plants be permanently shut down. (Left )
An investment tax credit increases the rate at which firms acquire machinery and equipment. (Right)</span>
by automatically generating shipping forms
Due to the greatest cost of goods sold, the LIFO (Last In Last Out) technique displays the lowest net profitability. Compared to the other techniques of inventory valuation, the cost of goods sold for the LIFO approach is the greatest.
<h3>Which technique of inventory valuation will result in the lowest net profit?</h3>
The application of LIFO will produce the lowest net income and the greatest estimated cost of goods sold among the three options during periods of inflation.
<h3>Which method of inventory has the lowest income tax rate?</h3>
LIFO is the inventory cost flow method that yields the lowest income tax liability. A form of inventory cost flow mechanism called last-in-first-out (LIFO) operates under the presumption that the last item acquired will be the first item to be sold.
<h3>In an era of inflation, which inventory method results in the lowest income tax?</h3>
Due to increasing COGS, LIFO leads to reduced net income (and taxes). However, under LIFO during inflation, there are fewer inventory write-downs. Results from average cost are in the middle of FIFO and LIFO.
To Know more about techniques
brainly.com/question/13655064
#SPJ4
Answer:
Unitary product cost= $54
Explanation:
Giving the following information:
Production= 23,000 units
Direct materials= $23 per unit
Direct labor= $19 per unit
Variable overhead= $276,000
<u>Under the variable costing method, the unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead.</u>
First, we need to calculate the unitary variable overhead.
Unitary overhead= 276,000/23,000= $12 per unit
Unitary product cost= 23 + 19 + 12= $54
Answer:
Edison cannot change the number of ovens he uses because it is fixed resources.
Explanation:
However, Edison's decision regarding how many workers to use can vary from week to week.
Each Monday, Edison lets them know how many workers he needs for each day of the week.
In the short run, these workers are variable resources, and the ovens are fixed resources.