1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
13

PR newswire reported on a company that received a short-term loan the loan was dated April 12th 2006 to April 30th 2006 the rate

of interest was 6.5% the interest earned was $162.50 using the ordinary interest what was the original amount of the loan​
Business
1 answer:
k0ka [10]3 years ago
5 0

Answer:

The amount of Original Interest is $47,368.421

Explanation:

The original amount of the loan is computed as by using the ordinary interest:

Ordinary Interest = Original Amount × 360 / Rate of Interest × Number of Days

where

Original Amount is $162.50

Rate of Interest is 6.5%

Number of Days is 19 (April, 12 2006 to April, 30 2006)

Putting the values in the above:

= $162.50 × 360 × 100 / 6.5 × 19

= $5,850,000 / 123.5

= $47,368.421

You might be interested in
2. Shoplifting is a very serious problem for retail store owners, with millions of dollars of merchandise stolen each year. Obvi
topjm [15]
It could invade the privacy of the shopper when trying things on. All of the actions the customer does is being recorded, not to mention the customer has no idea who exactly is monitoring the cameras, and how many people have access to it. It could become a serious problem.
4 0
3 years ago
Which of the following is NOT a role increasing the government's complex relationship with business?
son4ous [18]

Answer: C. government cannot have buying power

Explanation:

6 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Manufacturing cost data for Orlando Company, which uses a job order cost system, are presented below. Indicate the missing amoun
denis23 [38]

Answer:

Orlando Company

Indication of the missing amount for each letter:

a) = $53,150 ($145,650 - 50,000 - 42,500)

b) = $55,850 (201,500 - 145,650)

c) = $9,200 (201,500 - $192,300)

d) = $119,000 ($140,000 * 85%)

e) = $342,000 ($83,000 + $140,000 + $119,000)

f) = $357,500 ($342,000 + $15,500)

g) = $345,700 ($357,500 - $11,800)

h) = $81,000 = ($149,850 * 100/185)

h) and i) = $149,850 ($213,000 - $63,150)

$149,850 = 185% (100 + 85%)

i) = $68,850 ($149,850 * 85/185)

j) = $231,000 ($213,000 + $18,000)

k) = $9,000 ($231,000 - $222,000)

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                                          Job 1         Job 2         Job 3

Direct materials used                       $(a)        $83,000     $63,150

Direct labor                                    50,000      140,000         (h)

Manufacturing overhead applied 42,500         (d)                 (i)

Total manufacturing costs          145,650          (e)           213,000

Work in process 1/1/14                       (b)           15,500        18,000

Total cost of work in process   201,500            (f)                 (j)

Work in process 12/31/14                  (c)            11,800            (k)

Cost of goods manufactured   192,300            (g)         222,000

                                                          Job 1         Job 2           Job 3

Direct materials used                   $53,150     $83,000       $63,150

Direct labor                                    50,000      140,000         81,000

Manufacturing overhead applied 42,500       119,000        68,850

Total manufacturing costs          145,650      342,000      213,000

Work in process 1/1/14                  55,850         15,500        18,000

Total cost of work in process    201,500       357,500     231,000

Work in process 12/31/14              9,200           11,800         9,000

Cost of goods manufactured    192,300      345,700     222,000

a) = $53,150 ($145,650 - 50,000 - 42,500)

b) = $55,850 (201,500 - 145,650)

c) = $9,200 (201,500 - $192,300)

d) = $119,000 ($140,000 * 85%)

e) = $342,000 ($83,000 + $140,000 + $119,000)

f) = $357,500 ($342,000 + $15,500)

g) = $345,700 ($357,500 - $11,800)

h) = $81,000 = ($149,850 * 100/185)

h and 1 = $149,850 ($213,000 - $63,150)

$149,850 = 185%

i) = $68,850 ($149,850 * 85/185)

j) = $231,000 ($213,000 + $18,000)

k) = $9,000 ($231,000 - $222,000)

6 0
3 years ago
Prom Night Formal Wear has the following stockholders' equity accounts at December 31, 2018: Common Stock, $1 par value, 1,900,0
aalyn [17]

Answer:

                             Prom Night Formal Wear

                                      Balance sheet

                             Stockholders' equity section

                                    December 31, 2018

                PARTICULAR                                         AMOUNT

Stockholders equity

Common stock                                                       $1,900,000

Additional Paid-in capital                                       $23,000,000

Total Paid-Up Capital                                            $24,900,000

Retained earning                                                    $16,000,000

Treasury stock                                                         ($1,850,000)

                                                                               <u>                        </u>

Total Stockholder equity                                     <u>  $39,050,000</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Ryan Olson organized a new company, MeToo, Inc. The company provides networking management services on social network sites. You
    8·1 answer
  • What are the types of information salespeople need to prepare for sales dialogue?
    5·1 answer
  • Product Pricing: Single Product Assume that you plan to open a soft ice cream franchise in a resort community during the summer
    12·1 answer
  • n the short run, a perfectly competitive firm will always shut down if total revenue is ____ at all positive output levels. a. l
    6·1 answer
  • All of the following are good choices to search for potential scholarships except:
    9·2 answers
  • BreeTek is a cybersecurity company. The company has set up offices in all the major countries in the world. Software developers
    6·1 answer
  • Required: a. - d. Prepare the pro forma income statement that would appear in the master budget and also flexible budget income
    12·1 answer
  • Dehnert Midwifery's cost formula for its wages and salaries is $2,030 per month plus $409 per birth. For the month of May, the c
    7·1 answer
  • Smythe Co. makes furniture. The following data are taken from its production plans for the year.
    14·1 answer
  • What is considered gross proceeds paid to an attorney.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!