Answer:
y = (2/3)x - 1, slope-intercept form
Step-by-step explanation:
3x + 2y = - 8
2y = -3x - 8
y = (-3/2) x - 4
Slope of this line is -3/2.
For the perpendicular line slope is 2/3.
Point - slope form is
(y - y1) = m(x - x1)
Point is (3,1). Slope m = 2/3.
y - 1 = (2/3)*(x - 3)
y - 1 = (2/3)x - 2
y = (2/3)x - 1, slope-intercept form
Answer:
A congruence statement says that two polygons are congruent.
Step-by-step explanation:
To write a congruence statement, list the corresponding vertices in the same order.
Answer:
Step-by-step explanation:
The following are linear equations for the distance that John has biked (J) and the distance that Gymn has biked (G). These two equations represent the situation being described using the values provided.
J = 22x + 10
G = 28x + 0
In these equations the variable x represents the number of hours each of the bicyclists have biked.
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Lucky huh ugh hung try high (15)