1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mandarinka [93]
3 years ago
10

Describe the difference between a model , an experiment, and a simulation. Illustrate your definition with an example and be sur

e to point out the
relevant parts in your example.
Mathematics
1 answer:
wariber [46]3 years ago
3 0
A model is a smaller vertion of the real thing An experiment is testing something A simulation is something that projects a visual to make it seem real
You might be interested in
Write the equation of the line perpendicular to 3x+2y=-8 that passes through (3,1). Write you answer in slope-intercept form. Sh
Verdich [7]

Answer:

y = (2/3)x - 1,  slope-intercept form

Step-by-step explanation:

3x + 2y = - 8

2y = -3x - 8

y = (-3/2) x - 4

Slope of this line is -3/2.

For the perpendicular line slope is 2/3.

Point - slope form is

(y - y1) = m(x - x1)

Point is (3,1). Slope m = 2/3.

y - 1 = (2/3)*(x - 3)

y - 1 = (2/3)x - 2

y = (2/3)x - 1,  slope-intercept form

3 0
3 years ago
What is a congruence statement? PLEASE ANSWER HURRY
Alexeev081 [22]

Answer:

A congruence statement says that two polygons are congruent.

Step-by-step explanation:

To write a congruence statement, list the corresponding vertices in the same order.

6 0
3 years ago
John bikes 22 km per hour and starts at mile 10. Gymn bikes 28 km per hour and starts at mile 0. Which system of linear equation
leonid [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

The following are linear equations for the distance that John has biked (J) and the distance that Gymn has biked (G). These two equations represent the situation being described using the values provided.

J = 22x + 10

G = 28x + 0

In these equations the variable x represents the number of hours each of the bicyclists have biked.

7 0
3 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
3 years ago
What is 3divided by 1/5=
Svetradugi [14.3K]
Lucky huh ugh hung try high (15)
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve algebraically. <br> 3x + y =3 <br> Y = 2x - 7
    15·2 answers
  • 673 divided by blank = 0.673. What is blank?
    14·2 answers
  • I need more explanation on binomial
    7·2 answers
  • A markdown that is less than 1%
    7·2 answers
  • Let Xn be the random variable that equals the number of tails minus the number of heads when n fair coins are flipped. What is t
    9·1 answer
  • Heather, Deon, and Ali served a total of 106 orders. Deon served 4 times as many as Ali. Heather served 10 more orders then Ali.
    6·1 answer
  • What is the area of the triangle below (in square units)?<br> 10 mm<br> 90mm
    11·2 answers
  • Kuvvet bir şeyi olçen şeye kuvvet denir​
    6·1 answer
  • Find the sum or difference of 2/3 + 5/6​
    6·1 answer
  • Please help me on this problem !
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!