1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
3 years ago
5

He gets paid £6.80 per hour how many hours for 9 and half hours

Mathematics
2 answers:
Papessa [141]3 years ago
6 0
You do $6.80 times 9 which is $61.20
then take $6.80 and divide it by 2 which is $3.40 and add the two together to get $64.60
Akimi4 [234]3 years ago
5 0

Answer: 64.60

Step-by-step explanation:

lets do 6.80x9

= 61.20

for the half an hour, divide 6.80 by 2

it would be 3.40

61.20+3.40= 64.60

You might be interested in
Jenny's bakery sells carrot muffins at 2 dollars each. The electricity to run the over is over 120 dollars per day and the cost
g100num [7]

Answer:

200 muffins

Step-by-step explanation:

The selling price of each muffin = $2

The cost price of each muffin = $1.40

The price of electricity = $120

If the number of muffins that Jenny sells in a day is x, then, Jenny's total cost in a day is:

120 + (1.4 * x) = 120 + 1.4x

and the total sales earnings in a day for x muffins will be:

2 * x = 2x

To break even, the total costs in a day must equal to the total earnings. That is;

2x =  120 + 1.4x

Solving this:

2x - 1.4x = 120\\\\\\0.6x = 120\\\\\\x = 120/0.6\\\\\\x = 200

She must sell 200 muffins in a day to break even.

7 0
3 years ago
What is the next number of the patter. 3, -6, 12, 4, 20, ?
klemol [59]
The answer would be -7
5 0
3 years ago
F(x)=√x-3<br><br>answers<br><br>A) √x-3≥0<br>B) x-3≥0<br>C) √x-3≤0<br>D) x-3≤0​
Zina [86]
Its B bro becauseiys a negative so you would get rid of the symbol then flip the negative
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which sequences are geometric? check all that apply
dlinn [17]
2,6,18,54 because they have a common ratio of 3
3 0
3 years ago
I WILL UPVOTE ALL ANSWERS
VikaD [51]
1. incorrect

2. correct

3. incorrect (?)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • AB and AD are tangent to circle C. Find the length of AB. <br> A. 39<br> B. 16<br> C. 3<br> D. 13
    6·1 answer
  • At 7:00 a.m., the temperature in Belleville, Ontario was -4°C. The
    8·1 answer
  • Find the slope of the line through (-1,1) and (3, -4)
    6·1 answer
  • Solve x2 + 6x + 7 = 0. (2 points)
    12·1 answer
  • Irene solved this problem. Tony bought 3 pounds of oranges. He paid $0.95 per pound. How much did Tony pay for the oranges? Iren
    6·2 answers
  • How to find missing angle to right triangle
    13·1 answer
  • Convert 17⁄8 to a decimal, rounded to the nearest hundredth. A. 2.13 B. 2.44 C. 1.78 D. 1.14
    13·1 answer
  • 16k + 24, can you show work?​
    7·2 answers
  • Help me with this question please
    11·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!