1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blizzard [7]
3 years ago
11

Which is NOT a factor of 48? A.24 B.16 C.4 D.26

Mathematics
2 answers:
vovikov84 [41]3 years ago
4 0
26
Hope this was helpful !
uranmaximum [27]3 years ago
4 0

Answer:

D.26

Step-by-step explanation:

24*2=48

16*3=48

4*12=48

You might be interested in
Which solid has six faces, four lateral faces, two bases, eight vertices, and 12 edges?
Licemer1 [7]

Answer:

Rectangular prism

Step-by-step explanation:

The solid that has six faces, four lateral faces, two bases, eight vertices, and 12 edges is the <em>rectangular</em><em> </em><em>prism</em>

<em>SINCE</em><em> </em><em>IT'S</em><em> </em><em>CORRECT</em><em>,</em><em> </em><em>PLEASE</em><em> </em><em>DO MARK</em><em> </em><em>ME AS</em><em> </em><em>BRAINLIEST UWU</em><em> </em>

7 0
3 years ago
Which item has a unit rate of $6.50?
marshall27 [118]

Answer:

T-shirts

Step-by-step explanation:

First, find the unit price for caps. Divide 25 by 4, which equals $6.25. Then, divide 20.25 by 3, which equals $6.75. Next, divide 30 by 4, which equals $7.50. Finally, divide 32.50 by 5, which equals $6.50. To t-shirts have a unit rate of $6.50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There is an ice cream and candy shop next-door that is the same size as your bakery. How many 30th of the space does it take up
Solnce55 [7]
Well, this is basically perimeter and Area. So, if there next door, your going to want to find out 50% of the ice cream shop and candy shop. 40% of it is next to each other . So 40 x 2= 80, there’s the answer . Hope this helps!!!
4 0
3 years ago
A candy company makes boxes of chocolates. Each box has 32 chocolates total. Of those 32 chocolates 14 of them have nuts. If the
Agata [3.3K]

Answer: 266

Step-by-step explanation: This is a ratio problem. If there are 14 chocolates with nuts out of every 32 chocolates, you can use this as a ratio and set it up as a proportion.

(1) 14 chocolates w/ nuts / 32 chocolates = n chocolates / 608 chocolates

(2) Solve for n: 8,512 = 32n; n = 266

7 0
3 years ago
If an input is -9 what is the output for y = x(to the 2nd power) + 3?
Whitepunk [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Mr.Foote placed a cement walk along the side of his house. The walk if 18 inches wide and 32 feet long. What was the cost of the
    6·1 answer
  • I need help oun this ASAP.
    11·1 answer
  • ?????????????????????????
    9·1 answer
  • How do I solve this for x?
    13·1 answer
  • Which two of the following are continuous data?
    12·1 answer
  • If y=7.2 and r= 1.1 have been rounded to 1 decimal place find the possible value of y x r
    9·1 answer
  • What is f(x)=-2x+10 <br> when f(2)
    15·2 answers
  • Mateo and Tyrone collect baseball cards. Mateo has 27 pages in his binder with 9 cards on each page. If the boys have a total of
    5·2 answers
  • Suppose jamal fell during one race and recorded a time of 210s. Which of the mean, median, and mode would be most affected
    12·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!