1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
5

Tom earned £173 last week and he worked for 25 hours. how much does he earn?

Mathematics
2 answers:
crimeas [40]3 years ago
5 0

Answer:

Total amount of money Tom earned per hour is 6.92 dollars per hour.

Step-by-step explanation:

It is given that Tom earned money last week = {\textdollar}173

Total hours he worked= 25 hours

Now, total amount Tom earned per hour is=\frac{Total amount he earned}{total number of hours worked}

=\frac{173}{25}

={\textdollar}6.92

Therefore, total amount of money Tom earned per hour is 6.92 dollars per hour.

ValentinkaMS [17]3 years ago
4 0
TOm earned 173 dollars Last week working for 25 hours.
Now, if you're asking about his earnings, it's 173 dollars.
But if you're asking about his hourly rate.Let's find out:
=> 173 / 25 = 6.92 dollars per hour.
You might be interested in
Need lots of help LOTS OF POINTS
bezimeni [28]
I'm not 100% sure but my best guess would be a rectangle. ( do not give brainliest if wrong, i wanna make sure its right)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name -
Thepotemich [5.8K]
Jeremy sold
18
of the tickets
8 0
3 years ago
I WILL MAKE YOUR ANSWER THE BRAINLIEST IF YOU KNOW IT IS RIGHT
Bad White [126]

Answer:

54π

Step-by-step explanation:

To find the volume of a cylinder, you multiply the area of the base times the height.

The formula for the area of a circle is πr², so the base is 9π units².

Multiplying that by the height (6 units) gives you 54π units³.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pou
AlekseyPX
Part A.
Before you can write any sort of expression, you need to define variables. "grapes g" is not a definition, so the exercise seems meaningless as written. It seems the intent is to ...
  let g, b, p represent the numbers of pounds of grapes, bananas, and pears, respectively.

Then, the total cost of some weight of fruit is
  2.19g + 0.59b + 1.49p


Part B.
For g=3, b=3, p=2, the expression evaluates to
  2.19*3 +0.59*3 +1.49*2 = 11.32

The total cost of 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears is ...
  $11.32
3 0
3 years ago
Expand the expression 3(5p+1) using the distribution property <br><br><br><br><br> PLEASE HELP
garri49 [273]

Answer:

15p + 3

Step-by-step explanation:

Multiply 3 by each number in the parentheses and keep the variable

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the missing numbers?
    5·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • The sum of 6 consecutive integers is 165. What is the least of the 6 integers?
    10·1 answer
  • Is my answer correct? if not please correct me
    10·2 answers
  • Zucchini weights are approximately normally distributed with mean 0.8 pound and standard deviation 0.25 pound. Which of the foll
    6·1 answer
  • Which graph represents the solution of the inequality -3x + 1 less than 10
    7·1 answer
  • Evaluate <br> 4x3x8-2x(8x5-37)
    5·1 answer
  • Darcie wants to crochet a minimum of 3 blankets to donate to a homeless shelter. Darcie crochets at a rate of 1/15 blanket per d
    10·1 answer
  • Convert 48 ounces into grams.
    12·2 answers
  • Plz helppp thank uuuu :)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!