1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
In-s [12.5K]
3 years ago
6

0.40 pounds of spinach for $2.38 how much did the spinach cost per pound

Mathematics
1 answer:
makkiz [27]3 years ago
6 0
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.

Hope this helps you:)
You might be interested in
The measures of three angles of a triangle are given by (8x - 5), (2x)º, and (3x – 10). What is the measure of the largest angle
zhannawk [14.2K]

Answer: 115°

Step-by-step explanation:

We should note that the sum of the angles that are in a triangle is equal to 180°, therefore we will add the angles given and equate them to 180°. This will be:

(8x - 5) + (2x) + (3x - 10) = 180

8x - 5 + 2x + 3x - 10 = 180

Collect like terms

8x + 2x + 3x = 180 + 5 + 10

13x = 195

x = 195/13

x = 15

The angles are:

8x - 5 = 8(15) - 5 = 120 - 5 = 115°

2x = 2(15) = 30°

3x - 10 = 3(15) - 10 = 45 - 10 = 35°

Therefore, the largest angle is 115°

3 0
2 years ago
What is the answer for 12 and 13
Rzqust [24]
Answer for #12 Is Length = 630FT & Width 335 FT
Answer for #13 is 4600 Items & 7800 Items. I have this workbook with the same problems :) Hope this helped :)
6 0
3 years ago
Evaluate 3 to the 2nd power plus 7 times 2
Olin [163]

Hey there!

3^2 + 7 • 2

3^2 = 3 • 3 = 9

9 + 7 • 2

7 • 2 = 14

9 + 14 = 23

Answer: 23 ☑️

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given m||n, find the value of x.<br> +<br> 104<br> Answer:
bearhunter [10]

Answer:

x = 104° because they are alternate interior angles and alternate interior angles are equal

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.
Gelneren [198K]

Answer: x=13

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the relationship between the angles in the figure to answer the question.
    15·2 answers
  • ABCD is the isosceles trapezoid with legs line AC and base line BC if the length of line AB is 7Y-4 the length of line BC is 4Y
    5·1 answer
  • A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.
    9·1 answer
  • If y = 3 when X = -9 find X when y =5
    6·1 answer
  • How do I solve this equation?
    15·1 answer
  • Identify this statement in scientific notation... 0.0345
    5·2 answers
  • R1 663 200 in words?​
    6·1 answer
  • Javier walks from his house to the zoo at a constant
    7·1 answer
  • If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer p
    12·1 answer
  • What is the value of b? b+40 b+880 b-199​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!