1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
10

How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds I need step by step

Mathematics
1 answer:
svlad2 [7]3 years ago
7 0
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
You might be interested in
In the parallelogram, find y.
harkovskaia [24]

Answer:

y = 9

<em><u>plz</u></em><em><u> </u></em><em><u>mark</u></em><em><u> my</u></em><em><u> answer</u></em><em><u> as</u></em><em><u> brainlist</u></em><em><u> plzzzz</u></em><em><u> vote</u></em><em><u> me</u></em><em><u> also</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the area of a rectangle with the given base and height<br> 5ft,6 in
anygoal [31]

Answer:

360 inch

Step-by-step explanation:

Step 1: Converting

6inch = 6inch

5ft = 60inch

Step 2: Finding the area

Area of a rectangle = L x B

A = 6 x 60

A = 360inch

8 0
3 years ago
X+3/12=2/7 plz <br> show work
Pachacha [2.7K]
35714286/1000000000, simplified is <span>17857143/500000000.</span>
5 0
3 years ago
5t=24.5 what does t represent
Inessa [10]
Divide both sides by 5 to get t by itself, then you have your answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
For every 30 minutes of tv airtime,there are 8 minute commercials.If 90 minutes of tv airtime are aired,how many minutes of comm
Alex777 [14]

Answer:

For 90 minutes of TV there will be 24 mins of commercials


Step-by-step explanation:

You start with 30 and keep adding 30 mins each time until you get to 90. (So..30..60..90) each time you add 30mins you add 8 more minutes to the commercials)

30 mins tv----8mins commercials

60 mins tv----16mins commercials

90 mins tv----24mins commercials


Hope this helps, good luck!


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Show me the work to solve 0.3465÷0.21
    5·2 answers
  • Complete the inequality statement.<br><br> 0.83 ___ 8.3%
    15·2 answers
  • HELP!! 70 points will be given!<br> Picture included
    6·1 answer
  • Can you help me please it is my spring break packet
    7·1 answer
  • Plz help me with this
    9·1 answer
  • A rhombus with right angles
    13·1 answer
  • How many grams are equal to 3,418 milligrams? Use the placement of the decimal point when dividing by a power of 10 to help you.
    5·1 answer
  • And question 2 is use your knowledge of central and inscribed angles to find M.
    11·1 answer
  • Help solve this plsss fast!!!
    6·1 answer
  • Twenty years ago, bruce wayne bought a batmobile for 250250250 million dollars. as the crime in gotham city has been down for a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!