1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
14

Service utility is rapidly becoming the most important utility for many ________ as they face competition from direct marketing

forces, such as the Internet and catalogs.
A. wholesalers
B. discounters
C. marketers
D. retailers
Business
1 answer:
allochka39001 [22]3 years ago
4 0

Answer: B. Discounters

Explanation:

A discounter is a shop or organization which specializes in selling things very cheaply. Discounters usually sell things in large quantities, or offer only a very limited range of goods. It is any business that provides a given service or product at a discounted price, especially one that threatens the market share of previous sector leaders.

You might be interested in
_____________ is when your company makes an effort to actively control and shape your brand image with your target market.
Kazeer [188]

Answer:

D

Explanation:

7 0
3 years ago
On April 30, 2017, Tilton Products purchased machinery for $88,000. The useful life of this machinery is estimated at 8 years, w
Dmitriy789 [7]

Answer:

$6,666.67 and $10,000

Explanation:

The computation of the depreciation expense for the year 2017 and 2018 is shown below:

= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)  

= ($88,000 - $8,000) ÷ (8 years)  

= ($80,000) ÷ (8 years)  

= $10,000

Since the machinery is purchased on April 30 and we assume the books are closed on December 31 so the number of months calculated is 8 months

Therefore for the year 2017 the depreciation expense is

= $10,000 × 8 months ÷ 12 months

= $6,666.67

And, for the year 2018 the depreciation expense is same i.e $10,000

6 0
3 years ago
Coachlight Inc. has a periodic inventory system. The company purchased 205 units of inventory at $9.50 per unit and 310 units at
lukranit [14]

Answer:

Weighted average cost per unit = $10.10

Explanation:

We know,

Under weighted average unit cost, the cost for purchased inventory = Total inventory costs ÷ total inventory in units

Given,

Total inventory in units = 205 + 310 = 515 units

Total inventory costs = (205 units × $9.50) + (310 units × $10.50)

= $1,947.50 + $3,255 = $5,202.50

Therefore,

Weighted average cost per unit = $5,202.50 ÷ 515 units

Weighted average cost per unit = $10.10

Therefore, the company will use this cost per unit to determine cost of goods sold and ending inventory.

5 0
3 years ago
Connors Corporation acquired manufacturing equipment for use in its assembly line. Below are four independent situations relatin
kobusy [5.1K]

Answer:

A: we reocrd at cost, which is the discounted price:

40,000 x (1 - 2%) = 39,200

Equipment 39,200 debit

          Cash               39,200 credit

B: we discount the note implicit interest:

42,000 / 1.12 = 37,500

Equipment    37,500 debit

    Note payables          37,500 credit

C: Because; there is commercial substance we recognize the loss on the old equipment as the book value is 13,500 while it is being traded at 8,500

We write off, post the cash used and the loss. The new equipment enter the accounting for the difference to blaance the entry:

equipment           45,500 debit

acc depreciation 15,500 debit

loss at disposal    5,000 debit

                 cash         37,000 credit

                 equipment 29,000 credit

D: we evaluate the equipment at fair value

Equipment      40,000 debit

  common stock              2,500            credit

  additional paid-in         37,500           credit

We now it is no-par therefore there is an additional paid in.

<em>As we aren't provide with the face value we assume is 1 dollar.</em>

Explanation:

5 0
3 years ago
With current technology, suppose a firm is producing 400 loaves of banana bread daily. Also assume that the least-cost combinati
Taya2010 [7]

Answer:

A) Total revenue = 400 loaves of bread x $2 per loaf of bread = $800

B) Total economic costs = (5 units of labor x $40 per unit of labor) + (7 units of land x $60 per unit of land) + (2 units of capital x $60 per unit of capital) + (1 unit of entrepreneurial ability x $20 per unit) = $200 + $420 + $120 + $20 = $760

C) Economic profit or loss = total revenue - total economic costs = $800 - $760 = $40

8 0
3 years ago
Other questions:
  • First Choice Carpets is considering purchasing new weaving equipment costing $ 734 comma 000. The​ company's management has esti
    12·1 answer
  • If there was a 24% chance of having a contract signed to purchase a home in any one month and there were 55 homes on the market,
    5·1 answer
  • Assume that General Electric is trying to decide whether to locate a new production facility in the United States or in China. I
    8·1 answer
  • Hylands is admitted to the partnership of Reddick &amp; Nole. Prior to her admission, the partnership books show Reddick's capit
    11·1 answer
  • Notice that real GDP trends upward over time but experiences ups and downs in the short run. These short-run fluctuations in rea
    11·1 answer
  • Shaffer Corporation issued 180, $1,000, 10% convertible bonds in 2019 at face value. Each bond is convertible into 100 shares of
    6·1 answer
  • Wendell’s Donut Shoppe is investigating the purchase of a new $33,000 donut-making machine. The new machine would permit the com
    15·1 answer
  • Which of the following statements is generally true about arbitration? Group of answer choices Courts may set aside an arbitrati
    7·1 answer
  • When does information become a liability for an organization?
    10·1 answer
  • Mary Delany, owner of Delany Salsas, is curious to know whether the new packaging for her line of salsas is being noticed by sup
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!