Answer:
b
Step-by-step explanation:
$5.28 for 3 corn (divide)
the rate per corn is 1.76 ($1.76 for each corn)
the x value is the amount of corn and the y value represents the price for the amount of corn. If you multiply each x value by 1.76 only one will equal the given y value
Solve for p by simplifying both sides of the equation, then isolation the variable
p = 1 + m/2
Hope this helps! :)
-4x +4 = -3x + 31
4 - 31 = -3x + 4x
-27 = x
Answer:
25.7 is how much his luggage weighs.
Step-by-step explanation:
Answer: 125 yards?
Step-by-step explanation: