1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
12

A butcher has 7 1/3 pounds of ground bee that will be priced at $1.24 per pound. He divides the meat into 7 equal packages. How

mush will the packages cost to the nearest cent?
Mathematics
1 answer:
k0ka [10]3 years ago
8 0

Answer:

In total, the four 7 packages would cost $9.09. However individually they would cost $1.30. Hope this helps!

You might be interested in
Neil has 3 partially full cans of white paint . They contain 1/3 gallon , 1/5 gallon and 1/2 gallon of paint. About how many pai
stepan [7]

Answer:

About 1 gallon. (32/30)

Step-by-step explanation:

First get a LCM (least common multiple) for 3, 5, and 2.

Now we have 30. Make 30 the denominator for all.

10/30

15/30

7/30

Then add them all up to get 32/30.

About 1 gallon.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cylindrical pressure vessel has a height of 9 feet and a diameter of 6 feet. How much gas can the pressure vessel hold when fu
notka56 [123]

since the diameter of the base of the cylinder is 6 feet, then its radius is half that, or 3 feet.


\bf \textit{volume of a cylinder}\\\\
V=\pi r^2 h~~
\begin{cases}
r=radius\\
h=height\\[-0.5em]
\hrulefill\\
r=3\\
h=9
\end{cases}\implies V=\pi (3)^2(9)\implies V=81\pi

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the range of y=2 to the power of x
melisa1 [442]
The range is 0 to indifinity
6 0
3 years ago
Bill says that he can add 23 and 40 without regrouping is bill correct how do you know
Alexxx [7]
Yes bill is correct because 
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Helppppp please!!! D:
Ber [7]
Answer: ?=7
Explanation: Use pythagorean theorem
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me with this question. I don’t understand how to do this.
    15·1 answer
  • Need help finding the answers
    7·1 answer
  • What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
    14·1 answer
  • A six-sided die with sides labeled 1 through 6 will be rolled once. Each number is equally likely to be rolled.
    14·1 answer
  • 30 POINTS! PLEASE HELP
    6·2 answers
  • Five students visiting the student health center for a free dental examination during National Dental Hygiene Month were asked h
    11·1 answer
  • Susan is 60 inches tall. Myra is 6 inches taller than Elaine, who is 4 inches shorter than susan how tall is myra
    5·1 answer
  • Find ST if S(-3,10) and T(-2,3)
    11·2 answers
  • What does point b represent on the graph ?
    12·2 answers
  • Solve the inequality.<br><br> p + 14 ≥ 2
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!