Answer:

Step-by-step explanation:
We are given that


We have to find the value of Q(x) and Remainder R(x).
Quotient, 
Remainder,
We know that


Area of square= s^2
12.25=s^2
take the sqrt(12.25) = 3.5
Perimeter of square = 4s
P=4(3.5)
P= 14 m
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer:
x = 20
Step-by-step explanation:
→ Remember how many degrees are on a straight line
180°
→ Set up an equation
2x + 70 + 3x + 10 = 180
→ Simplify
5x + 80 = 180
→ Minus 80 from both sides
5x = 100
→ Divide both sides by 5
x = 20