1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
3 years ago
6

Which of the following is the inverse of y = 3 Superscript x?

Mathematics
1 answer:
Alina [70]3 years ago
4 0

Answer:

- f−1=log3x. Explanation: y=3x ⇒log3y=log3(3x) (logarithms of both side are equal) ⇒x=log3y ⇒f−1=log3x.Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use long division to find the quotient​ Q(x) and the remainder​ R(x) when​ P(x) is divided by​ d(x) and express​ P(x) in the for
lilavasa [31]

Answer:

P(x)=(x+9)(x^2-7x+52)+3

Step-by-step explanation:

We are given that

P(x)=x^3+2x^2-11x+471

d(x)=x+9

We have to find the value of Q(x) and Remainder R(x).

Quotient, Q(x)=x^2-7x+52

Remainder,R(x)=3

We know that

Dividend=Divisor\times Quotient+Remainder

P(x)=(x+9)(x^2-7x+52)+3

4 0
3 years ago
A square garden has an area of 12.25 square meters what is the perimeter of the garden?
serg [7]
Area of square= s^2
12.25=s^2
take the sqrt(12.25) = 3.5
Perimeter of square = 4s
P=4(3.5)
P= 14 m
3 0
3 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
2 years ago
Find the value of x :)
alexira [117]

Answer:

x = 20

Step-by-step explanation:

→ Remember how many degrees are on a straight line

180°

→ Set up an equation

2x + 70 + 3x + 10 = 180

→ Simplify

5x + 80 = 180

→ Minus 80 from both sides

5x = 100

→ Divide both sides by 5

x = 20

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of Y [Inscribed Angle]
marshall27 [118]

Check the picture below.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help with this math question
    14·1 answer
  • What are the diminshens of a cube with the volume of 216?
    5·1 answer
  • A system of equations has no solution. If y = 8x + 7 is one of the equations, which could be the other equation?
    15·2 answers
  • HELP Please I will mark brainliest
    8·2 answers
  • Sam, Jessie, and Emma go out for burgers. The total cost is $21.39. How much will each person pay if they split the cost equally
    8·1 answer
  • Can you help me please
    11·1 answer
  • Please help!!!! trigonometric ratios !!!
    12·2 answers
  • A new field has a perimeter of 220 m and a width of 62 m. A bag of canola seed will cover 185 m2 of ground. How many bags of can
    5·1 answer
  • Help please. i need it asap!
    6·1 answer
  • Please someone help me I will mark you has brainiest​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!