1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
7

A gardener uses 1\3 of liter of water to water 2\7 of the garden

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
4 0
The answer is 13 because you add.
You might be interested in
Solve the system of linear equations using elimination.
N76 [4]

Answer:

C (-2,1)

Step-by-step explanation:

−2x − y = 3 (1)

−9x − y = 17 (2)

(1) y = -2x - 3

(2) y = -9x - 17

-2x - 3 = -9x - 17

7x = -14

x = -2

y = -2(-2) - 3

y = 4 - 3

y = 1

8 0
3 years ago
Which strategy best explains how to solve this problem?
Rufina [12.5K]
This is a geometric sequence because each term is twice the value of the previous term.  So this is what would be called the common ratio, which in this case is 2.  Any geometric sequence can be expressed as:

a(n)=ar^(n-1), a(n)=nth value, a=initial value, r=common ratio, n=term number

In this case we have r=2 and a=1 so

a(n)=2^(n-1)  so on the sixth week he will run:

a(6)=2^5=32

He will run 32 blocks by the end of the sixth week.

Now if you wanted to know the total amount he runs in the six weeks, you need the sum of the terms and the sum of a geometric sequence is:

s(n)=a(1-r^n)/(1-r)  where the variables have the same values so

s(n)=(1-2^n)/(1-2)

s(n)=2^n-1 so 

s(6)=2^6-1

s(6)=64-1

s(6)=63 blocks

So he would run a total of 63 blocks in the six weeks.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I’m not sure where to begin
Dmitry [639]

(a)

we are given

the price of apple suddenly up by $0.75

Let's assume original price be 'p'

we are given

Sam bought 3 pounds of apple at the new price total is $5.88

so, new price = old price +0.75

price of 3 apples =3(p+0.75)

we are given that price is 5.88

so, we get equation as

5.88=3(p+0.75).......Answer

(b)

Since, original price is p

so, we have to solve for p

5.88=3p+2.25

5.88-2.25=3p+2.25-2.25

3.63=3p

p=1.21

so, original price is $1.21 per pound........Answer

8 0
2 years ago
Carrie works due south of her apartment. Her friend Sarah works due east of the
Zarrin [17]

Answer:

3 miles

Step-by-step explanation:

5-1+2=3

4 0
2 years ago
Is the simplified form of 2-3 + 3.3 rational?<br> Yes<br> No
N76 [4]

Answer:

YES IT IS

Step-by-step explanation:

2-3 + 3.3

= -1 + 3.3

= -4.3

We learn that:

Rational number: rational number is the number that can be written as a/b (a and b would be intergers and b is not equal to 0). Rational number would be most of numbers we use in out life, except Square root and Pi number.

In this case, -4.3 can be write as -43/10

So YES it would be a rational number

Hope this helped :3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 2/3 cup chopped nuts multiplied by 6 ?
    7·2 answers
  • To estimate your average monthly salary, divide your salary by the number of months in a year. Write and solve an equation to de
    6·1 answer
  • Jada solved the equation Negative StartFraction 4 over 9 EndFraction = StartFraction x over 108 EndFraction for x using the step
    9·2 answers
  • Name an event that would be measured in days.
    13·1 answer
  • Which equation represents this problem?
    8·1 answer
  • increasing the frequency of observations in the tails of a distribution will increase the standard deviation. why?
    6·2 answers
  • Relationship between s and b helpppppp pleaseeee anyoneeeee
    13·1 answer
  • Which triangles are right triangles?<br> Select ALL correct answers.
    12·1 answer
  • trIangle ABC was reflated over y-axis. the coordinate of point A are(6,-4). what are the coordinate of A
    7·1 answer
  • Smith Automotive needs to hire a new mechanic. They decide to place an
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!