Hi there!
We know that the snail lives 1 x 1/2 feet in 3 x 3/4 hours. First you have to simplify or solve the expressions. 1 x 1/2 is equal to 1/2 and 3 x 3/4 is 9/4 or 2.25 in decimal form.
You need to divide 2.25 by 1/2 or 0.5 which is 4.5.
So the snail moves 4.5 or 9/2 feet per hour.
Hope this helps !
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Answer: She deposits 50 dollars per month right? But as known her parents deposited her 2,500. So, it will take her 50 months to complete the amount of 5000 dollars needed for college.
Step-by-step explanation: Im not good with equations but here we go.
First: AS we know the account already had 2,500, and every month she deposits 50$.
What we can do is to divide 2,500 divided by 50 which will be 50.
Answer:
There are four (4) basic properties of real numbers: namely; commutative, associative, distributive and identity. These properties only apply to the operations of addition and multiplication. That means subtraction and division do not have these properties built in.
Step-by-step explanation: