1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
6

Determine the value of x ? i’m so bad at math. sorry

Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]3 years ago
3 0

Answer:

x = 50

Step-by-step explanation:

The legs are perpendicular and so the triangle is a right triangle.

Using the Pythagorean Theorem, we get

48^2 + 14^2 = x^2 = 2304 + 196 = 2500.  Then x is the positive square root of 2500, which is 50.  

x = 50

You might be interested in
Question Help A manufacturer ships toasters in cartons of 1010. In each​ carton, they estimate a 1010​% chance that any one of t
natta225 [31]

Answer:

The probability that there will be repair exactly 3 toaster is 0.0574.

Step-by-step explanation:

Binomial Distribution:

A discrete random variable X having the set {0,1,2,3......,n} as the spectrum, is said have a binomial distribution with parameter n= number of trials and p=probability of number of success on an individual trial, if the p.m.f (probability mass function) of X given by,

P(X=x)=C(n,x)p^x(1-p)^{n-x}    x=0,1,2,......,n

               =0                                   elsewhere

where 0<p<1 and n is a positive integer.

Total number of toaster in cartons(n) = 10.

Probability of number of success on an individual trial p= 10% = 0.10

\therefore P(X=3)= C(10,3)(0.10)^3(1-0.10)^{10-3}

                    =\frac{10!}{3!(10-3)!}(0.10)^3)(0.90)^7

                    =0.0574

The probability that there will be repair exactly 3 toaster is 0.0574.

6 0
3 years ago
Larry, Mary, and Terry each had a full glass of juice. Larry drank 3/4 of his. Mary drank 3/8 of hers. Terry drank 7/10 of his.
KiRa [710]
Answer is Mary because
8/8 is a whole
4/8 is a half
3/8 is less than 1/2


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
What is a rational number?
MAVERICK [17]

In mathematics, a rational number is a number that can be expressed as the quotient or fraction p/q of two integers, a numerator p and a non-zero denominator q. Since q may be equal to 1, every integer is a rational number.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give u 100 points and mark you as brainiest if you can answer this for me pls I need it I am in a quiz Order –17, –14, an
Dafna1 [17]

Answer:

-17-17,-17,-17,-14,-14,-14,-14,6,6,6,6

Step-by-step explanation:

hope it helped.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x/2y , when x = 10 and y = 1?
    5·1 answer
  • What are the common factors of 50 30 100
    11·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLEASE
    13·1 answer
  • What is the solution to the inequality - 3x &lt;7.5?
    9·2 answers
  • What is the equation of the linear function represented by the table?
    8·1 answer
  • The independent variable of a data set is x, while the dependent variable is y which of these is a response variable?
    6·1 answer
  • Happy Paws charges $19.00 plus $3.50 per hour to keep a dog during the day. Woof Watchers charges $11.00 plus $4.75 per hour. Co
    12·1 answer
  • Maya has a piece of fabric in the shape of a parallelogram. Its height is 12 feet and its base is 18 feet. She cuts the fabric i
    5·1 answer
  • Use the word decay in a sentence <br><br> Use the word growth in a sentence
    14·2 answers
  • Can someone please help me with this math question and please explain how you got your answer please help ASAP
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!