1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
8

Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kg of tomatoes?

Mathematics
2 answers:
Slav-nsk [51]3 years ago
7 0
If 0.4 kg cost 4. 0 dollar
than 1.kg will cost x dollar

x = (1 * 4)/0.4 = 10 dollars

1 kg tomatoes cost 10 dollars
Zepler [3.9K]3 years ago
7 0

Answer:  The required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

Step-by-step explanation:  Given that Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.

We are to find the cost in dollars per kg of tomatoes.

We will be using the UNITARY method to solve the given problem.

The cost of 0.4 kg of tomatoes = $4.00.

Therefore, the cost of 1 kg of tomatoes is given by

\$\dfrac{4.00}{0.4}=\$\dfrac{40}{4}=\$10.

Thus, the required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

You might be interested in
A manufacturer made 7,234 boxes of coffee stirrers.Each box contians 1000 stirrers.How many stirrers did they make?
mash [69]
To answer this, you multiple 1000 by 7,234 because each box comes with 1000, so if there are 7234 boxes, then you multiple the stirrers by the # of boxes
6 0
2 years ago
Suppose you invest $1500 at an Annual interest rate of 5% compounded continuously. How much will you have in the account after 4
aleksklad [387]
So you know the compound continuously formula is A = Pe^{rt}. Thus, just plug in. A = (1500)e^{(.05)(4)} Plug that into your calc to get $1832.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 8833/10000 in simplest form
tresset_1 [31]
Well if you're asking for it to be in a fraction, then it's already in its simpliest form. but for a decimal, it would be 0.8833
4 0
3 years ago
Can someone help 12 points on the line
ANTONII [103]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

We can write this as a ratio

x        9

---- = --------

10       15

Using cross products

15x = 10*9

15x = 90

Divide by 15

15x/15 = 90/15

x =6

7 0
2 years ago
On her pogo stick lula made 24 hops in 30 seconds at this rate how many hops in 50 seconds
Lorico [155]
44 hops in 50 seconds
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On a piece of paper, graph Y = 2x - 3, what is the answer?
    5·1 answer
  • How many min are in 5 hours?
    5·1 answer
  • Solve for zzz. 42=-7(z-3)42=−7(z−3)
    9·1 answer
  • A right rectangular prism has a length of 2 1/2 feet, a width of 3 feet, and a height of 1 1/2 feet. Unit cubes with side length
    10·2 answers
  • A boat sails 20 miles wast of the port and then 15 miles south to an island how far is the boat from the port if you measure thr
    14·1 answer
  • If the gas station is 1 mile away, and my dad's car goes at an average speed of 40 miles per hour, why has it been 14 years and
    10·2 answers
  • Greta was making a drink of squash.she poured 200ml of concentrate into a glass which had a total capacity of 550ml.how much wat
    7·1 answer
  • Please help me with this question guys, I’m going to fail:(
    13·1 answer
  • MATH HELP NEEDED PLEASE
    11·1 answer
  • 27 / 86 Marks
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!