1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
4 years ago
8

Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kg of tomatoes?

Mathematics
2 answers:
Slav-nsk [51]4 years ago
7 0
If 0.4 kg cost 4. 0 dollar
than 1.kg will cost x dollar

x = (1 * 4)/0.4 = 10 dollars

1 kg tomatoes cost 10 dollars
Zepler [3.9K]4 years ago
7 0

Answer:  The required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

Step-by-step explanation:  Given that Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.

We are to find the cost in dollars per kg of tomatoes.

We will be using the UNITARY method to solve the given problem.

The cost of 0.4 kg of tomatoes = $4.00.

Therefore, the cost of 1 kg of tomatoes is given by

\$\dfrac{4.00}{0.4}=\$\dfrac{40}{4}=\$10.

Thus, the required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

You might be interested in
recycled cds incorporated, offers a choice of 5 used cds for $26, with each additional cd costing $4. write a cost function for
Luda [366]
If $26 represents the cost of  the 5 used CDs, than your formula would be "26+4x" ,x being the amount of extra CDs you purchase.


The number CDs minus 5 is our x value, because the first 5 are the used CDs bundled into the $26 group.

26+4(6-5)
26+4(1)
26+4
30

6 CDs would cost $30
3 0
3 years ago
Help!<br> What would d be?
Oxana [17]

Answer:

d = 17.5499287748 inches or 17.5 inches to 1 decimal place

Step-by-step explanation:

find the diagonal line passing through the middle of the bottom rectangle:

a² + b² = c²

10² + 8² = c²

100 + 64 = 164

c² = 164

c = √164

c = 12.8062484729

find d:

a² + b² = c²

12² + 12.80624847298² = c²

144+ 164 = 308

c² = 308

c = √308

c = 17.5499287748

therefore d = 17.5499287748 inches or 17.5 inches to 1 decimal place

6 0
4 years ago
What i -5 5/12 written a a decimal
Helen [10]
-5 5/12 =-5.416
(: :)
(:
7 0
3 years ago
Mary's SUV has a 15-gallon gas tank. The SUV gets an estimated 24 miles per gallon.
Delvig [45]

Answer:

A = 360

B= 180

C=270

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Determine the total annual FICA tax for an annual salary of $165,000. Use $106,800 for maximum taxable earnings.
Naya [18.7K]
It will be b because
7 0
2 years ago
Other questions:
  • The height off the ground, in feet, of a squirrel leaping from a tree branch is given by the function H(x) = –16x*2 + 24x + 15,
    14·1 answer
  • Zach wants to build a slanted skateboard ramp. He knows he wants the ramp to form a 15 degrees angle with the ground and be 4 fe
    8·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Complete this sentence: In a triangle, the angle with the smallest measure is always opposite the _________________.. A) longest
    15·2 answers
  • Will the product of 9/8 and6 be greater or less than 6
    8·2 answers
  • I NEED HELP ASAP Fanks luv
    12·1 answer
  • The coordinates of point A on a grid are (−1, 6). Point A is reflected across the y-axis to obtain point B. The coordinates of p
    8·1 answer
  • Please help! The question is in the image.
    9·1 answer
  • Can someone help me pleasee :)
    14·1 answer
  • Please help me, i will mark the brainliest pls!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!