Answer:
benefits consumers of the product.
Explanation:
Import tariffs are generally put in place to protect domestic producers from foreign producers. Tariffs benefit domestic producers but hurt consumers since they are forced to pay higher prices.
When the import tariffs are withdrawn, the domestic price of the goods should decrease, benefiting consumers.
Answer:
d. 2750 units
Explanation:
The break-even point occurs when the make option cost equals the buy option cost. The number of units 'x' needed in order for both options to yield the same costs is given by:

The break-even point is 2,750 units
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Because the Dyson provides the user with really clean floors and carpets, the Dyson is an example of utilitarian value
<h3>What is a Utilitarian Value?</h3>
This refers to the value that is received by a customer based on task-related behavior where there is a functional product aspect.
Hence, we can see that based on the fact that Dyson cordless vacuum cleaners offer a service for a price of $599 and gives really clean floors, they are an example of utilitarian value.
Read more about utilitarian value here:
brainly.com/question/14570851
#SPJ1
Answer: $8,400
Explanation:
Given the following:
Amount repaid each month = $150
Number of Periods for which amount was paid = 10 months
Amount left after 10 months payment = $6900
Harry's original debt=?
The total amount paid = $150 × 10 = $1500
Amount left = $6900
Total debt amount:
(Total Amount left + total amount paid )
$(6900 + 1500)
=$8400