1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seraphim [82]
3 years ago
5

3 equivalent ratios for : 4/3?

Mathematics
1 answer:
lukranit [14]3 years ago
8 0
8/12,12/12,24/30 No mas
You might be interested in
What is the volume of something if the diameter is 2cm and the height is 9cm ?
Nady [450]
28.23 is the volume of something if the diameter is 2 cm and the height is 9 cm.
7 0
3 years ago
Trever Goetz is a salesperson who is paid a monthly salary of $500 plus a 2% commission on sales. How much must he sell to earn
dedylja [7]
Whatever% of anything is just (whatever/100) * anything.

now, we know Trever makes $500 in salary and 2% on sales, let's say he sells "x" amount, how much is 2% of x?  well (2/100) * x, or 0.02x.

Therefore Trever's earnings are 500 + 0.02x, his salary plus his commission.

to earn a total of 2,000, then 500 + 0.02x = 2000, thus

\bf 500+0.02x=2000\implies 0.02x=1500\implies x=\cfrac{1500}{0.02}\\\\\\ x=75000
4 0
3 years ago
A pancake recipe requires two and three quarters cups of milk to one cup of flour. If three and two thirds cups of milk is used,
MrRissso [65]

Answer:

3/4 cups of flour are needed.

Step-by-step explanation:

(3 2/3)/1=(2 3/4)/x

(11/3)/1=(11/4)/x cross multiply.

11x/3=11/4 cross multiply.

4*11x=3*11

44x=33

x=33/44

x=3/4

3 0
2 years ago
The function f(x) = x2 - 4x + 5 is shown on the graph.
Xelga [282]

Answer:

4. The range of the function is all

real numbers less than or equal to 9.

3 0
2 years ago
Five widgets and three gadgets cost $109. 90.
erma4kov [3.2K]

Answer:

one gadget costs $15.80

Step-by-step explanation:

Let w = cost of one widget

Let g = cost of one gadget

Given:

  • Five widgets and three gadgets cost $109. 90

⇒ 5w + 3g = 109.9

Given:

  • One widget and four gadgets cost $75. 70

⇒ w + 4g = 75.7

Rewrite  w + 4g = 75.7  to make w the subject:

⇒ w = 75.7 - 4g

Substitute into  5w + 3g = 109.9  and solve for g:

⇒ 5(75.7 - 4g) + 3g = 109.9

⇒ 378.5 - 20g + 3g = 109.9

⇒ 378.5 - 109.9 = 20g - 3g

⇒ 268.6 = 17g

⇒ g = 15.8

Therefore, one gadget costs $15.80

To find the cost of one widget, substitute the found value for g into
w = 75.7 - 4g and solve for w:

⇒ w = 75.7 - 4(15.8)

⇒ w = 75.7 - 63.2

⇒ w = 12.5

Therefore, one widget costs $12.50

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A gallon of water is equal to 231 cubic inches. How many gallons of water are needed to fill a fish tank that measures 11" high,
    13·1 answer
  • Please answer ASAP very quickly in advance (...)<br><br> .,
    12·2 answers
  • Please help me solve each system by elimination?
    9·1 answer
  • The graph shows the locations of a ball and a player seconds after the ball is thrown. What point could represent the player cat
    7·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST
    9·2 answers
  • What is the answer to x=55
    7·2 answers
  • Who wants to leave the Big Woods because there are too many people there?
    8·1 answer
  • Find the difference between 7/10 and 14/15
    11·1 answer
  • Help please I don’t understand this! Giving brainliest!
    15·2 answers
  • Find the amount A accumulated after investing $4800 for 17 years at an interest rate 6.2% compounded quarterly.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!