1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
15

Stiller Corporation incurred fixed manufacturing costs of $24,000 during 2015. Other information for 2015 includes: The budgeted

denominator level is 2,000 units. Units produced total 1,500 units. Units sold total 1,200 units. Beginning inventory was zero. The company uses absorption costing and the fixed manufacturing cost rate is based on the budgeted denominator level. Manufacturing variances are closed to cost of goods sold. Operating income using absorption costing will be ________ than operating income if using variable costing.
Business
1 answer:
Talja [164]3 years ago
7 0

Answer:

Operating profit using absorption costing will be higher by $3,600 than operating income if using variable costing.

Explanation:

<em>The difference between profit under variable costing and under absorption costing is simply the value of the change in inventory. </em>

<em>Usually, a decrease in inventory would cause profit under absorption costing to be lower . This is so because cost of goods sold would become higher leading to a lower profit . And vice versa</em>

<em>Difference in profit = POAR × change inventory </em>

Predetermined Overhead absorption rate(POAR)

= Estimated overhead/ estimated production unit

= $24,000/2,000 units = $12 per unit

Change in inventory = 1500 - 1200= 300 units

Difference in profit = 300 × $12 per unit = $3,600

Operating profit using absorption costing will be higher by $3,600 than operating income if using variable costing.

You might be interested in
a company has established 5 pounds of material j at $2 per pound as the standard for the material in its product z. the company
Neporo4naja [7]

Answer:

direct materials quantity variance = 520 Favourable

Explanation:

given data

material = $2 per pound

produced = 1,000 units

Actual Quantity of Material = 5200

cost = $9,880

to find out

direct materials quantity variance

solution

we get here Material Price Variance that is express as

direct materials quantity variance = ( Standard Cost - Actual Cost) Actual Quantity of Material   .......................1

put here value we get

direct materials quantity variance = 2-   \frac{9880}{5200} × 5200

direct materials quantity variance = 520 Favourable

7 0
3 years ago
True or False: A rebate and a discount are the same.
crimeas [40]
False



hope it is correct
4 0
3 years ago
Use the graph illustrating the market for gasoline-fueled cars to answer the question. Which situation corresponds with this gra
Reika [66]

The situation that corresponds with the graph of the market for gasoline-fuelled cars is the average price of crude oil decreased, causing the price of gasoline to decrease as well.

The graph is a diagram of the demand and supply curve for gasoline-fuelled cars. There is a rightward shift of the demand curve. A rightward shift of the demand curve indicates that the demand for gasoline-fuelled cars have increased.

<u><em>Factors that can lead to a rightward shift of the demand curve for gasoline-fuelled cars</em></u>

  • A decrease in the cost of a <em>complement good:</em> A <em>complement good</em> is a good that can be used together with a gasoline-fuelled car. An example of a <em>complement good</em> for gasoline-fuelled car is gasoline. If there is a decrease in the cost of gasoline, the demand for gasoline-fuelled cars would increase.

  • An increase in the price of<em> substitute goods</em>: A <em>substitute good </em>is a good that can be used in place of another good. A substitute for gasoline-fuelled cars are electric cars. If the price of electric cars increase, the demand for gasoline-fuelled car would increase.

To learn more, please check: brainly.com/question/14842844?referrer=searchResults

3 0
2 years ago
When supply chain members realize that their goals and success are linked to others on the same team, they develop deeper long-t
mr_godi [17]

Answer:

must understand

Explanation:

8 0
3 years ago
. How does analyzing fixed and variable costs help you to set a sale price that will generate profit? 2. How is profit affected
ELEN [110]

Answer:

1. Apart from helping to know the average cost of a product, analyzing fixed and variable cost will help to derive the break even point.

2. Profit will go down

Explanation:

1. The size of the selling price and the variable cost determine contribution per unit of a product. Contribution per unit is Price minus variable cost. This shows the  contribution of sales revenue towards covering the fixed cost of a product.

2. Relevant range is the estimated or budgeted activity level which defines a business volume of production or operation, it is both maximum and minimum threshold within which the entity must operate to expect certain level of cost and revenue.

Sometimes fixed costs are fixed within a relevant range of activities and outside such range, fixed cost may become variable, which will all things being equal impact negatively on the price.

Also, within relevant range volume discount may be achieved and outside such range, this may be forfeited which, will also reduce profit all things being equal.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Traditionally, Lamme's Candies have used direct sellers to distribute its products. However, it recently made the decision to al
    13·1 answer
  • A restaurant at a popular Colorado casino provides priority service to player’s card holders. The restaurant has 10 tables or bo
    10·1 answer
  • Misty Mountain Shop is considering purchasing a new piece of equipment that would be used for 6 years. The cost savings from the
    14·1 answer
  • In the past, how have you approached problems that you received with little or inadequate instruction/guidance?
    8·2 answers
  • How do you accept criticism
    7·1 answer
  • Beau went shopping at ABC Carpet. He saw some carpet he liked but could not make up his mind. The manager at ABC Carpet wrote do
    7·1 answer
  • All of the following programs enable young people to serve their country and the world EXCEPT...
    8·1 answer
  • A developer buys a large tract of land and plans to develop several single family homes. To proceed, ______________ is needed.
    6·1 answer
  • Managers at Umbrella Corporation, a firm in East Asia, want to make their company a global leader in business process outsourcin
    8·1 answer
  • __________is concerned with improving productivity and safety by designing workplaces, equipment, instruments, computers, workst
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!