1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
13

In the Europe, you buy gas in terms of

Mathematics
1 answer:
Len [333]3 years ago
6 0

Answer:

Liters

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Princess Poly claims that the equation (3x−4i)(7x−8)(3x+4i)=0 has three roots, a real root and a complex root with a multiplicit
Serjik [45]

Given equation:

(3x-4i)(7x-8)(3x+4i)=0

i.e., 3x-4i=0       and       7x-8=0       and       3x+4i=0

i.e., 3x=4i       and       7x=8       and       3x=-4i

i.e., x=\frac{4i}{3}       and       x=\frac{8}{7}       and       x=-\frac{4i}{3}

Therefore, the given equation has a real root i.e., x=\frac{8}{7}

and two complex conjugate roots i.e., x=\frac{4i}{3} and x=-\frac{4i}{3}

Hence, option C is correct.

4 0
3 years ago
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
3 years ago
carlos and Jacob each improve their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same stores. Carlos
34kurt

Answer:

Cost of each daylilies = $3

Cost of each ivy pot = $3

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24

Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36

Find:

Cost of each daylilies

Cost of each ivy pot

Computation:

Assume;

Cost of each daylilies = a

Cost of each ivy pot = b

So,

4a + 4b = 24....... eq 1

4a + 8b = 36 ....... eq 2

Eq2 - Eq1

8b - 4b = 36 - 24

4b = 12

b = 3

So,

Cost of each ivy pot = $3

4a + 4b = 24

4a + 4(3) = 24

4a + 12

a = 3

Cost of each daylilies = $3

6 0
3 years ago
(-4)= ? a. -4 B. 4 C.0 d. none above
Anit [1.1K]
If it’s just (-4) with nothing in front the answer is -4
3 0
2 years ago
John has purchased collision insurance with a $100-deductible clause, and automobile medical payments insurance in the amount of
Len [333]
B is answer because total of medical bill was 1,100 plus car repair cost 900 total 2,000. minus 100 dollars john has to pay for his  deductible 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Someone please help<br> thanks!!
    10·1 answer
  • Use the clustering estimation technique to find the approximate total in the following question.What is the estimated sum of 403
    6·1 answer
  • Pleas please help! Solve for d. 3/15 - d/5 = 5/6 + d/3
    7·2 answers
  • What is 120 divided by20
    13·2 answers
  • What is -3x+5(x+2) ?
    10·2 answers
  • Avery had $25.86 in her wallet. If she bought lunch with dollars from her wallet, how much money did she have in her wallet afte
    10·1 answer
  • Need help someone please
    5·1 answer
  • Which sequence shows a pattern where each term is 1.5 times the previous term?
    5·2 answers
  • It took 30 minutes for Melinda to run 4 miles
    11·1 answer
  • The line a and the plane Pi have a common point O and the angle between the line and the plane is 60 degrees. If point A belongs
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!