1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
3 years ago
14

Aviva and emilio purchased their home for $288,846. the home has increased in value by 30% since the year of purchase. given the

formula below, what is the current value of their home?
a. $222,189
b. $297,511
c. $375,500
d. $866,538
Mathematics
2 answers:
WARRIOR [948]3 years ago
8 0
By 30%

original=100%
100%+30%=130%
find 130% of 288846

1.30 times 288846=375499.8

answer is C which is closest
MaRussiya [10]3 years ago
8 0
The answer is c because it went up 30 % only
You might be interested in
Can some one help me Please
USPshnik [31]
Use area formula (length x width)
42 x 25.5 = 1,071

Divide by total cost of wall paper

1,071/771.25 = $1.38 per square foot
6 0
3 years ago
I need help plsss<br> Nowww
enyata [817]
8: tenths
9:hundredth
7:thousandth
8 0
3 years ago
Abby counts 12 large boxes and 18 small boxes of pencils in the supply cabinet. Each large box contains 144 pencils . Each small
BigorU [14]

Answer:

2,160 pencils

Step-by-step explanation:

Large boxes = 12

Small boxes = 18

Each large box contains 144 pencils . Each small box contains 24 pencils

Total pencil in large boxes = Total large boxes × number of pencils per box

= 12 × 144

= 1,728 pencils

Total pencil in small boxes = Total small boxes × number of pencils per box

= 18 × 24

= 432 pencils

Estimate the total number of of pencils

Total number of pencils = total pencils in large boxes + total pencil in small boxes

= 1,728 pencils + 432 pencils

= 2,160 pencils

It is better to have an underestimate than an overestimate so that you won't disappoint your buyers when they request for a quantity of supply. If it is underestimated; you can meet demand, if it is overestimated; you can't meet demand

3 0
3 years ago
Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students a group of friends purchased 8 tickets for $52.75 how many adult
irina1246 [14]

Answer:

The number of adults tickets and student tickets purchased is 5 and 3.

Given that,

Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students.

A group of friends purchased 8 tickets for $52.75.

Here we assume the no of adult tickets and no of student tickets be x and y.

Based on the above information, the calculation is as follows:

7.25x + 5.50y = 52.75 .............(i)

x + y = 8

x = 8 - y..................(2)

Now put the x value in the equation (1)

So,  

7.25(8-y) + 5.50y = 52.75

7.25 × 8 - 7.25y + 5.50y = 52.75

58 - 1.75y = 52.75

5.25 = 1.75y

y = 3

So,  

x = 8 - 3

= 5

Therefore we can conclude that the number of adults tickets and student tickets purchased is 5 and 3.

-Hope this helps<3

4 0
2 years ago
Safie can write a minimum of five questions per hour and a maximum of eleven questions per hour. What is the difference betwwen
Monica [59]

Answer:

<em>The difference is 30 hours</em>

Step-by-step explanation:

<u>Proportions</u>

Safie can write a minimum of 5 questions per hour and a maximum of 11 questions per hour.

To write 275 she takes a maximum of 275/5=55 hours and a minimum of 275/11=25 hours.

The difference is 55 hours - 25 hours = 30 hours

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Three fifths of the students voted for Kylie to become class president. two-thirds of those students were girls what fraction sh
    15·1 answer
  • What is the decimal equivalent of 32/9
    11·2 answers
  • Expand the following algebraic expression (n + 5) (n + 3)
    15·2 answers
  • I need help on this asap i'll give you so many points!!
    12·1 answer
  • CORRECT ANSWER GETS 25 BRAINIEST
    6·2 answers
  • How is the graph of y=5x^2-4 different from the graph of y=5x^2?
    7·2 answers
  • If three Magnums and two Paddlepops cost $8.70 and the difference in price between a Magnum and a Paddlepop is 90 cents, how muc
    13·2 answers
  • So what is the slope
    5·1 answer
  • Find the area of the figure.
    12·1 answer
  • What is the point-slope form of a line that has a slope of 3 and passes through point (1, 4)?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!