Use area formula (length x width)
42 x 25.5 = 1,071
Divide by total cost of wall paper
1,071/771.25 = $1.38 per square foot
8: tenths
9:hundredth
7:thousandth
Answer:
2,160 pencils
Step-by-step explanation:
Large boxes = 12
Small boxes = 18
Each large box contains 144 pencils . Each small box contains 24 pencils
Total pencil in large boxes = Total large boxes × number of pencils per box
= 12 × 144
= 1,728 pencils
Total pencil in small boxes = Total small boxes × number of pencils per box
= 18 × 24
= 432 pencils
Estimate the total number of of pencils
Total number of pencils = total pencils in large boxes + total pencil in small boxes
= 1,728 pencils + 432 pencils
= 2,160 pencils
It is better to have an underestimate than an overestimate so that you won't disappoint your buyers when they request for a quantity of supply. If it is underestimated; you can meet demand, if it is overestimated; you can't meet demand
Answer:
The number of adults tickets and student tickets purchased is 5 and 3.
Given that,
Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students.
A group of friends purchased 8 tickets for $52.75.
Here we assume the no of adult tickets and no of student tickets be x and y.
Based on the above information, the calculation is as follows:
7.25x + 5.50y = 52.75 .............(i)
x + y = 8
x = 8 - y..................(2)
Now put the x value in the equation (1)
So,
7.25(8-y) + 5.50y = 52.75
7.25 × 8 - 7.25y + 5.50y = 52.75
58 - 1.75y = 52.75
5.25 = 1.75y
y = 3
So,
x = 8 - 3
= 5
Therefore we can conclude that the number of adults tickets and student tickets purchased is 5 and 3.
-Hope this helps<3
Answer:
<em>The difference is 30 hours</em>
Step-by-step explanation:
<u>Proportions</u>
Safie can write a minimum of 5 questions per hour and a maximum of 11 questions per hour.
To write 275 she takes a maximum of 275/5=55 hours and a minimum of 275/11=25 hours.
The difference is 55 hours - 25 hours = 30 hours