1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
3 years ago
5

When is it logical to use 22/7 instead of 3.14 for pi

Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]3 years ago
7 0
22/7 and 3.14 are the same thing but 3.14 is just a easier whey of saying it/ understanding it
You might be interested in
What is the greatest perfect square that is a factor of 980?
BaLLatris [955]
Since 980÷2=490÷2=245÷5=49÷7=7÷7=1
980=2×2×5×7×7
the greatest perfect square will be
7*2*7*2
14*14=196
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me i will really appreciate it .
Ahat [919]

9514 1404 393

Answer:

  slope = 2

Step-by-step explanation:

See the attachment for the markup.

It is usually convenient to choose places where the graph crosses grid intersections. Here, the graph crosses the x- and y-axes at integer values, so those points could be used, for example. We chose points away from the axes so that the rise and run lines could be seen more easily.

The graph has a rise/run of ...

  slope = rise/run = 2/1 = 2

The slope of the line is 2.

7 0
2 years ago
Translate the equation into a verbal sentence.<br> 4x=8x-y
LiRa [457]

Answer:

Four times a number is equal to eight times a number minus a number.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
There are 3 seventh-grade boys, 4 seventh-grade girls, 5 eighth-grade boys, and 8 eighth-
AURORKA [14]

Answer:

the answer would be 2/5

Step-by-step explanation:

you add up all of the boys to get 8

there are, in total 20 students that can be chosen, so there is an 8/20 chance that it would be a boy, simplified that is 2/5

8 0
3 years ago
May I also have help with this question
KATRIN_1 [288]
The independent variable (the one they want) is the # of hours worked, since that determines the price.

All the other answers contain information not included in the problem
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Am 18-foot piece of cotton cloth cost $15.84. What is the price per unit
    10·1 answer
  • How far away can a boy ride on a bicycle if he rides away at 10 kilometers per hour and returns at 9 kilometers per hour? The en
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!
    12·2 answers
  • What is the product of -9p and (-4)
    5·2 answers
  • What is the area of the hexagon below?<br><br><br><br> 12 m2<br> 18 in2<br> 24 in2<br> 48 in2
    11·1 answer
  • This is confusing me, it’s a pre like test so I haven’t learned any of it yet but I don’t even know the slightest answer to put
    11·1 answer
  • Katelyn earned $205 from a holiday job to buy winter clothes. She found several items she would like to buy, but is trying to de
    14·1 answer
  • Solve this problem. <br><br> Don't answer if you don't know. NO IMPROPER ANSWERS.
    10·2 answers
  • State whether the following statements are True or False:
    13·1 answer
  • When x= -1, what is the value of y?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!