1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
6

You leave at 11:45am it takes 2 and 50 mins to get to ocean city what time will you get there

Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]3 years ago
6 0
If you leave at 11:45am and it takes 2hrs and 50 mins to get to ocean city you will arrive at 2:35pm.
You might be interested in
What’s the sum of 4+4?<br> (Yw)
Olegator [25]

its just 4+4 its 8                                                                                                    

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sprinter ran 100 meter dash in 10.92 seconds. What was the sprinters speed in miles per hour
tresset_1 [31]
The formula for working out speed :

speed = distance ÷ time.

substitute the numbers : 100m ÷ 10.92s.

give your answer in meters per second ( m/s )

the answer I got while working this out was:
9.2 m/s.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please both the question please ​
Alexus [3.1K]
Answer: (i) 2/6=0.33 and (ii) 4/6=0.66
Explanation: if you were to add everything up there would be 17 boys and 17 girl and then you would end up with 6 people who write with their left hand and 28 people who right with their right hand. I hope this helps
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The 7th-grade class took a survey on their favorite ice cream. 58 people said they prefer vanilla, while 28 people said they pre
MA_775_DIABLO [31]
Since 58 for vanilla and 28 for chocolate
The ratio would be 28:58
You can simplify it even further
to 14:29
6 0
2 years ago
Can someone explain what to do here I’m very confused?
Grace [21]
Start by distributing the - 1/3 which is the same as dividing the entire parentheses by 3 which results in (3x+10)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Work out 5/8−2/5 Give your answer in its simplest form.
    9·1 answer
  • Let f(x)=15/(1+4e^(-0.2x)
    14·1 answer
  • A model of a skyscraper is made so that 1 inch represents 75 feet. Whar is the height of the actual building if the height of th
    11·1 answer
  • Mr. Jones's algebra class has too many students in it. If the class were split exactly in half to form 2 new classes, each class
    9·1 answer
  • The O'Donnell family made a 10-pound turkey for dinner. If
    14·1 answer
  • If we toss a fair coin until we get two consecutive heads or two consecutive tails, let X be the number of tosses. If you toss a
    13·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Simplify the equation by combining like<br> terms.<br> 2x + 2x – 4y- y = 4x + [? ]y
    5·1 answer
  • 4 students is ______ % of 20 students
    12·1 answer
  • Plz get all correct for branniest
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!