1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
3 years ago
10

One leg of a right isosceles Triangle is 6ft what is The area of The Triangle

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
5 0

Answer:

18ftx^{2}

Step-by-step explanation:

so fine area you do side x side and divide by two

6 x 6= 36

36/2 = 18

You might be interested in
Is 19 2/9 a integer​
satela [25.4K]

Answer:No

Step-by-step explanation: Integers are whole numbers that can be positive or negatives no decimals or fractions.

3 0
3 years ago
Help me asap! I will mark you brainly and a heart tysm!<br><br><br> :D
RideAnS [48]
The answer is A) -4/25 because when you multiply 8/15 and -3/10, you can simplify the expression to 4/5 times -1/5, which equals -4/25.  
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the outlier of the data set?<br> 40, 62, 47, 68, 12, 78, 49, 65, 49, 52, 63
ss7ja [257]
The outlier is gonna be 12
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the quadratic equation x? - 16 = 0?
makkiz [27]

Answer:

x^2 = 16

x = \pm 4

Thus the answer is (b)

7 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
weqwewe [10]

When you divide 36.89/8.6, you get should $4.29 for 1 gallon of gas.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An isosceles right triangle is a right triangle with congruent legs. if the length of each leg is represented by x, what algebra
    12·1 answer
  • If p is a prime, which one of the following could be a prime also?
    8·1 answer
  • What is the product?
    6·1 answer
  • If you have 3 quarters, 5 dimes, and 2 nickels in
    13·1 answer
  • In the number 1,234,659.088 what is the value in the hundredths place
    12·1 answer
  • The price of bread has been increasing over the last month. Brian believes there is a positive correlation between the number of
    5·2 answers
  • A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
    12·2 answers
  • I give ten points and brainliest if you say hi
    9·2 answers
  • What is 2, 3, 4?????????
    9·1 answer
  • Colin had b books. Then he went to a book sale and bought 35 more books. Choose the expression that shows how many books Colin h
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!