1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
7

Evaluate Tan ^-1 (-1). Enter your answer in radians. Answer here

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
5 0

Answer:

-pi/4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST simplify square root of 2 over 3 square root of 2
Dovator [93]

Answer:

Option A, 2^(1/6)

Step-by-step explanation:

\sqrt{2}<u> is same as 2^(1/2)</u>

<u />\sqrt[3]{2}<u> is same as 2^(1/3)</u>

<u />

2^(1/6)

Answer:  Option A, 2^(1/6)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blank.<br><br> 7.95x10^7 = [ ? ]x 10^6
skelet666 [1.2K]

Answer:

79.5

Step-by-step explanation:

10^7 = 10^6 * 10

then 10*7.95 = 79.5

7 0
3 years ago
The sum of two numbers is 3 and the product is -40. Find the numbers . List each number separates by a comma
pshichka [43]

it is 8, and -5 that is the answer

5 0
3 years ago
There were 47 bales of hay in the barn. Mike stacked more bales in the barn today. There are now 78 of hay in the barn. How many
ICE Princess25 [194]

Answer:

31

Step-by-step explanation:

78 - 47 is 31 bales of hay

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
2. Which relation below is NOT a function?
rusak2 [61]

C is the answer to that question i think

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A=14cm b=9cm c=6cm law of cosines
    7·1 answer
  • The two dot plots represent a sample of the number of
    8·2 answers
  • You want to purchase 1-liter of vegetable oil at $2.10, a 100-oz orange juice at $4.50, 2-liter bottle of milk at $3.50, 250ml o
    9·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-4,4) and has a<br> slope of -3
    9·1 answer
  • What is the area of a piece of garden plot 5 yards 2 feet long by 6 yards 1 foot wide? Give your answer in square feet. A. 323 s
    6·1 answer
  • A shipment of 12 microwave ovens contains three defective units. A vending company has ordered four units, and because each has
    9·1 answer
  • Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95
    6·1 answer
  • Choose the symbol that makes a true statement.<br><br> -3.8 _____ 0.1<br> &gt;<br> =
    15·2 answers
  • Evaluate the expression 5h-1/4+ 4.5 (h=3)
    5·1 answer
  • A football stadium sells regular and box seating. There are twelve times as many
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!