The cost of the mixture is $69 *$1 = $69. If all 69 pounds were peanuts, the cost would be 69*$0.99 = $68.31, which is $0.69 less. Each pound of walnuts used instead of peanuts adds $0.03 to the cost of the mixture, so there were $0.69/$0.03 = 23 pounds of walnuts.
<span>_____ </span>
<span>Let w represent the number of pounds of walnuts in the mixture. Then 69-w is the number of pounds of peanuts. The cost of the mixture will be </span>
<span>1.02w + 0.99(69-w) = 1.00*69 dollars </span>
<span>0.03w + 68.31 = 69.00 </span>
<span>w = (69.00 - 68.31)/0.03 = 0.69/0.03 = 23</span>
If i am not mistaken it is 4:12 but you can ask an expert to make sure
Answer:
2x+23
Step-by-step explanation:
Answer:
86.16
Step-by-step explanation:
27+3÷ 3 +4-1+72.4-34.24+6-4+75÷5
PEMDAS
Multiply and divide first
3/3 is 1 and 75/5 = 15
Replace these into the equation
27+1 +4-1+72.4-34.24+6-4+15
Then add and subtract from left to right
31 +72.4-34.24+6-4+15
69.16+6-4+15
86.16