1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
6

Which equation justifies why 9 1/3 = 3 square root of 9?

Mathematics
1 answer:
kozerog [31]3 years ago
8 0

Answer: answer is A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the number and the nature of the roots of the quadratic equation whose discriminant is -12
Orlov [11]
Hello
<span>D. 2 imaginary roots (complex conjugates)</span>
7 0
3 years ago
Use the fraction strips to compare 2/4 and 5/8. use the drop-down menus to explain your comparison.
tia_tia [17]

Answer:

2

5

\dfrac{4}{5}

Step-by-step explanation:

We are given 2 fractional numbers:

1.\ \dfrac{2}4\\2.\ \dfrac{5}8

We have to use fraction strips to compare to the fractional numbers.

Let we are Comparing \frac{2}{4} with the length of x number of \frac{1}4 sections.

i.e.

\dfrac{2}{4}  = x \times \dfrac{1}{4}\\\Rightarrow x = \dfrac{2 \times 4}{4}\\\Rightarrow x = 2

Let we are Comparing \frac{5}{8} with the length of y number of \frac{1}8 sections.

i.e.

\dfrac{5}{8}  = y \times \dfrac{1}{8}\\\Rightarrow y = \dfrac{5 \times 8}{8}\\\Rightarrow y = 5

Now, let us have a look at 3rd part of question:

The sections of 2/4 is _____ the length of 5/8. Therefore, 2/4 < 5/8

Let the answer be z.

So, the equation becomes:

\dfrac{2}{4} = z \times \dfrac{5}{8}\\\Rightarrow z = \dfrac{2 \times 8}{4 \times 5}\\\Rightarrow z = \dfrac{2 \times 2}{5}\\\Rightarrow z = \dfrac{4}{5}

So, the answers are:

2

5

\dfrac{4}{5}

5 0
3 years ago
WORTH 10 POINTS! 1)susan can type 4 pages of text in 10 minutes.Assuming she types at a constant rate,write the linear equation
Minchanka [31]
1) pages per minute is the rate. the rate is the slope pages/minutes = .4
y=.4x or y=2/5(x)
2)birdhouses per day is the slope. = .6
y=.6x or y=3/5(x)
3) miles per hour is the slope. 500/8=62.5
y=62.5x
4) square feet per minute is the slope. 40/9 =4.444444444
y=4.4444444444x or y=40/9(x)
5)miles per minutes is the rate. 5/41 is the slope. 
y=5/41(x)
6) the rate is square feet per minute. 450/30=15
y=15x
8 0
2 years ago
Use the data set shown below to complete the sentence 3,3,4,5,5,9 the mean the median
lorasvet [3.4K]

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

                  Hello!

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

❖ Mean = 4.8  Median = 4.5

The mean is the average. To find the mean add up all the numbers and divide by the number of numbers:

3 + 3 + 4 + 5 + 5 + 9 = 29

29 ÷ 6 = 4.8

To find the mean, keep crossing out numbers until you are left with one number (for an odd amount of numbers). When you have an even amount of numbers, keep crossing out until you are left with 2 numbers. Add those 2 numbers and then divide:

4 + 5 = 9

9 ÷ 2 = 4.5

~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡

~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show that f(x) = 9x - 2 is a one-to-one function.<br>number​
GREYUIT [131]

Answer:

upon graphing, it is linear

Step-by-step explanation:

you could set up an x-y table or you could graph it

if you graph it you'll see it's linear with a y-intercept of -2 and a slope of 9

all linear equations are functions except for vertical lines

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Only green and red t-shirts are on sale at a store. For every 9 green t-shirts on sale, there are 10 red t-shirts on sale.
    10·1 answer
  • Information about the proportion of a sample that agrees with a certain statement is given below. Use StatKey or other technolog
    6·2 answers
  • For the following system of equations, what is the x-value of the solution?
    8·2 answers
  • Which is a graph for the inequality m &lt; -2 ?
    12·1 answer
  • Solved! ;) Thank you.
    6·1 answer
  • Which equation represents the scenario?
    6·2 answers
  • Can someone help me please!!
    14·2 answers
  • Ohio Skate charges a flat fee of $60 for skating parties plus $6 per person. Matteo can spend no more than $126 on his skating p
    13·1 answer
  • The cost of 5 scarves is 73.75. what is the unit price
    5·1 answer
  • HELP PLEASE!)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!