1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
4 years ago
7

What is the value of 6[4-9.47]?

Mathematics
1 answer:
jasenka [17]4 years ago
8 0

Answer:

The solution is -32.82

Step-by-step explanation:

6[4-9.47]

6x(-5.47)

=-32.82

You might be interested in
Simplify the radical expression. Please explain how you got your answer.<br><br> √25/4
astra-53 [7]
√25/4=5/2 because 5/2 times 5/2 equal 25/4. Hope it help!
6 0
3 years ago
Please dont put any files or links. answer each equation please.
Lynna [10]

Answer:

23 thousandths. <em><u>=</u></em><em><u> </u></em> 23 ÷ 10^3

9+4 × (6÷3) <em><u>></u></em> (9+4×6) ÷ 3

5 tens + 2 hundredths. <em><u><</u></em> 50.20

810.6 ÷ 10. <em><u>=</u></em> 8.106 × 10

7 0
3 years ago
What is the product of − 3/11 and − 2/15? please explain.
emmainna [20.7K]

ANSWER

The product is

\frac{2}{55}

EXPLANATION

To find the product of

-  \frac{3}{11}

and

\frac{ - 2}{15}

means we should multiply the two fractions.

We multiply to obtain,

-  \frac{3}{11}  \times  -  \frac{2}{15}

=  -  \frac{3}{11}  \times  -  \frac{2}{3 \times 5}

Cancel the common factors:

=  -  \frac{1}{11}  \times  -  \frac{2}{5}

Now, multiply the numerators separately and the denominators too separately.

=  \frac{ - 1 \times  - 2}{11 \times 5}

This simplifies to,

= \frac{2}{55}

4 0
3 years ago
Exterior Angles Assignment Help
Ksenya-84 [330]

Answer:

x=90º

Step-by-step explanation:

x=60+30

x=90

8 0
3 years ago
It costs $42 for 7 staplers. what is the unit rate for the stapler?
murzikaleks [220]

Answer:

The answer is 6

Step-by-step explanation:

42 divided by 7=6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Fill in the table and find the rule
    10·2 answers
  • Melissa's family is on vacation.they spend $125 per day on food and entertainment.they have a budgeted only up to $750 for food
    6·1 answer
  • Please Help me Please Please the question and options are in the picture
    9·1 answer
  • A Smart TV is currently priced at $1330.00. If the store manager marks it down by 5%, how much will you save on the TV?
    11·1 answer
  • I'LL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS THE QUESTION CORRECTLY!!
    6·1 answer
  • Math is awfully hard
    5·1 answer
  • what is the measure of angle p enter your answer as a decimal in the box round only your answer to the nearest hundredth
    12·1 answer
  • ONLY ON B<br> BRO PLEASE HELPPPPP
    8·1 answer
  • The sum of the measures of angles xand y is 120°. The measure of the angle x is 12 less than the measure of the angle y. Find x
    12·1 answer
  • What is the y intercept of this function? M=ax+by+c, b≠ 0
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!