1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
12

Is 5/8 more than 11/20

Mathematics
2 answers:
stiks02 [169]3 years ago
6 0
Yes, because in order for 5/8 to have the same denominator as 11/20, you multiply 5 and 8 by 2.5, which equals 12.5/20.
alexdok [17]3 years ago
5 0
5/8 is more than 11/20

If we find the lower common multiple of the denominators which is 160 then we can multiply the top numerators by the opposite denominators

5x20=100
11x8=88

We now have
\frac{100}{160}  and  \frac{88}{160}

The one on the left is simplified to 5/8 and the right is simplified to 11/20

You might be interested in
A cheetah can run 300 ft in 3 seconds.How fast is this in miles per hour?
Fantom [35]
68.181 mph
300 feet/3 seconds = 100ft/sec
100ft  x 60 sec. =6000ft/min
6,000 x 60= 360,000ft/hour
then convert to miles
8 0
3 years ago
Help me. please <3....
AVprozaik [17]
2
3
-7
24
-25
-3
second row
-12
-2
-9
-38
10
-28
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If joe had 35 apples and sold 3 people 5 each how many does he have
Wewaii [24]

Answer: Joe has 20 remaining apples

[to get your answer, subtract, 35 - 5 - 5 - 5]

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
Sergeu [11.5K]
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
7 0
3 years ago
Im cond=fused on it and really need help to continue<br> to pass my classes
maxonik [38]

Answer:

http://www.calcul.com/show/calculator/recurring-decimal-to-fraction?i=0.02...

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three babies A,B and C cry out at interval time. Baby A cries out at every 20 mins, while B cries out at every 30 mins and C cri
    14·2 answers
  • Luke’s dad need 165 for a new suitcase. If he saves an equal amount for 3 weeks, how much does save each week?
    11·1 answer
  • A package of 24 pencils costs 2.88$. at this rate how much would 30 pencils cost?
    5·1 answer
  • Can you give me the answer please
    6·2 answers
  • A circle with a radius of 6 what is the length of an arc measuring 30 degrees
    6·2 answers
  • Help me its easy lol
    11·1 answer
  • Which is the best estimate of the amount of juice a drinking glass holds? [can someone also help me with my test]
    10·1 answer
  • Solve for x:
    6·1 answer
  • Find the value=<br>sin 30° + cos 60° + tan 0​
    11·1 answer
  • The national debt of a county is the total amount of money the government of that country owes. Imagine everyone in the United S
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!