1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erma4kov [3.2K]
3 years ago
15

What is the probability that all three coins will land on the same side

Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
7 0
1/2 * 1/2 * 1/2 = 1/8 <==
You might be interested in
Select all the stories that can be represented by the diagram.
Inessa05 [86]

Answer: Choice C and Choice D

========================================================

Explanation:

  • Choice A doesn't work because it the $1 should be $7 instead.
  • Choice B doesn't work because it should be Elena spending $7 total on 3 notebooks and a $1 pen. The x is the amount per notebook.
  • Choice C does work. If x is the number of grapes Noah gives each friend, then 3x is the total amount Noah gives over. Then 3x+1 is the number of grapes total. That +1 at the end is the grape Noah eats. We end up with 3x+1 = 7 because Noah starts off with 7 grapes.
  • Choice D works also. The x is the number of hours for math, science and history each. So 3x is the combined time of those three classes. Add on 1 to get 3x+1 to represent all 7 hours, ie 3x+1 = 7.
  • Choice E does not work. If it was her spending $7 on 3 markers and a $1 pen, then it would work.
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Pls help will give brainiest and 5star plss help
saul85 [17]

Answer:

Type in AR, DQ,BS, CP, It's tilted sideways.

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
What is nearest $ 8.66 to nearest $
svlad2 [7]

Answer:

$9 I think

Step-by-step explanation:

(hhhhhhhhaahahahahshshahahhaahaaaa

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You scored 12, 8, 15, and 21 points during your first four basketball games. Find your mean score per game
lapo4ka [179]

Given:

You scored 12, 8, 15, and 21 points during your first four basketball games.

To find"

The mean score per game.

Solution:

We have,

Observations =12, 8, 15, and 21 points

Number of observations = 4

We know that,

\text{Mean}=\dfrac{\text{Sum of the observations}}{\text{Number of observations}}

The mean score per game is

\text{Mean}=\dfrac{12+8+15+21}{4}

\text{Mean}=\dfrac{56}{4}

\text{Mean}=14

Therefore, the mean score per game is 14 points.

5 0
3 years ago
The local grocery store sells different sizes of peanut butter. Find the unit prices for each size container, and then identify
Maslowich
4.20/12 = 0.35$
6.19/16.3= 0.38$
8.40/28 = 0.30$
21.12/64 = 0.33$

Answer:
The best deal is the 28oz container of peanut butter.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation y = negative StartFraction 1 Over 20 EndFraction x + 10 represents the gallons of gasoline that remain in Michelle’
    6·1 answer
  • Pls help <br> (The ratio of fruit juice one)
    5·1 answer
  • 4x = 18-y, if x=2 and y=6
    10·1 answer
  • Solve the following by substitution : -<br><br>x + y = 10<br>x - y = 5
    14·2 answers
  • What is the greatest perfect square that is less than 55?.
    8·1 answer
  • ) If a car travels 950 miles in 2 days then
    7·2 answers
  • Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
    5·2 answers
  • Square root of -1 = 1. Math test
    11·1 answer
  • Subtract: (b^2 + 9 ab + 5a ) - ( 3b^2 -25ab + 1)
    14·1 answer
  • Can someone help me please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!