Answer:
you would save 10 dollars by buying the deluxe package instead of individuals
He would have to work 13 hours
Answer:
-44ax^2-198x^2+66a+297
Step-by-step explanation:
there
So, givens: total lesson cost of $260, total lessons taken are 6, and the first lesson costs 1.5 (or 3/2) as much as the additional lessons.
First thing to do is to figure out how many additional lessons are in that, which are 5.
Then you can make a 1 variable equation with the information you have. I’m using x as my variable.
260= 3/2x + 5x
Combine like terms.
260 = 13/2x
Divide both sides by 13/2 (treat it as a fraction, and if your calculator cannot make fractions, then decimal might help for this. 13/2=6.5)
X=40
Answer:
0,4 1,2 2,1 3.5 4.25
Step-by-step explanation:
because i know