1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
2 years ago
10

F(x) = 5x2 – 20x + 26 In vertex form

Mathematics
1 answer:
mihalych1998 [28]2 years ago
6 0

Answer:

f(x)=5(x-2)^{2}+6

Step-by-step explanation:

we have

f(x)=5x^{2} -20x+26

This is the equation of a vertical parabola open upward

The vertex is a minimum

The equation of a vertical parabola in vertex form is equal to

f(x)=a(x-h)^2+k

where

(h,k) is the vertex

Convert the given function to vertex form

Factor the leading coefficient

f(x)=5(x^{2} -4x)+26

Complete the square

f(x)=5(x^{2} -4x+4)+26-20

f(x)=5(x^{2} -4x+4)+6

Rewrite as perfect squares

f(x)=5(x-2)^{2}+6 ------> equation in vertex form

The vertex is the point (2,6)

You might be interested in
Dan has a wrench which can open to accommodate three different sizes of washers, 5/16 inch, 3/8 inch, and 2/5 inch. Which washer
bezimeni [28]
5/16 = 25/80
3/8 = 30/80
2/5 = 32/80

Because 25/80<30/80<32/80, the washer with the size of 5/16 inch is the smallest~
8 0
2 years ago
The value of a motorbike depreciates by 32% per year. Work out the current value of a motorbike bought 5 years ago for £3600
DaniilM [7]
\bf \qquad \textit{Amount for Exponential Decay}&#10;\\\\&#10;A=P(1 - r)^t\qquad &#10;\begin{cases}&#10;A=\textit{accumulated amount}\\&#10;P=\textit{initial amount}\to &3600\\&#10;r=rate\to 32\%\to \frac{32}{100}\to &0.32\\&#10;t=\textit{elapsed time}\to &5\\&#10;\end{cases}&#10;\\\\\\&#10;A=3600(1-0.32)^5\implies A=3600(0.68)^5\implies A\approx 523.41601
3 0
3 years ago
The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound,but it has been marked up 15%.a.How much did it cost Summer to buy 2.6 poun
olga nikolaevna [1]
The granola summer buys used to cost $6.00 per pound but it has been marked up %15 Question: How much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price.=> previous price of granola = 6.00 dollars per pound=> marked up 15% = 15% /100% = .15 solve:=> 6 * .15 = .9=> 6 + .9 = 6.9 dollars per poundNow, you want to buy 2.6 pounds=> 6.9 * 2.6 = 17.94 dollars 
6 0
2 years ago
Find the volume of the composite solid shown below, Round answer to the nearest hundredth.
MrMuchimi
First you’d start off by finding the volume of the rectangular prism on the bottom. The formula for this is lwh or (length*width*height) so you’d plug in the numbers and get 4*4*5 which multiplies out to be 80inches cubed. Next you’d have to find the volume of the pyramid by using the formula lwh/3 or ((length*width*height)/3) so it would be ((4*4*6)/3) and that equals 32inches cubed. Finally, you add the 2 volumes together so 80inches cubed+32inches cubed and get 112inches cubed. Hope this helps
4 0
2 years ago
Write 1.4 over 7 in simplest form
Nana76 [90]
2/10 because 0.7/7 is equal to one tenth, so 1.4/7 is equal to 2/10
7 0
2 years ago
Other questions:
  • The perimeter of the rectangle is 20 cm. One side is 6 cm long. What is the length of the missing side
    9·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • From a sample of 37 graduate​ students, the mean number of months of work experience prior to entering an MBA program was 35.15.
    6·1 answer
  • Can someone please check my answer?
    13·1 answer
  • Find the width (w) of a rectangular room with a length of 60 meters and an area (a) of 2,400 square meters
    14·1 answer
  • the volume of a triangular prism is increased by a factor of 8. By what factor is the surface area increased?
    6·1 answer
  • The function v(r)=4/3pir^3 can be used to find the volume of air inside a basketball given its radius. What does v(r) represent
    11·1 answer
  • Carter is going to invest $79000 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what
    10·1 answer
  • Find the value of x.
    10·1 answer
  • The diameter of a circle is 3.6 units. If its circumference is aπ units, what is the value of a?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!