1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
3 years ago
15

Three consecutive integers have a sum of 51. Find the integers.

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]3 years ago
6 0

Answer:

  16, 17, 18

Step-by-step explanation:

The middle of three consecutive integers is their average value. The average of three integers is their sum (51) divided by the number of them (3).

  51/3 = 17 . . . . the middle of the three integers.

The integers are 16, 17, 18.

_____

Maybe you're thinking an equation is necessary. The reasoning about numbers is sufficient to solve the problem, so no equation is necessary.

This sort of problem is often solved by letting the variable represent the smallest integer. If the variable is x, then the three integers are ...

  x, x+1, x+2

and their sum is ...

  (x) +(x+1) +(x+2) = 51

This gives you a 2-step equation:

  3x +3 = 51

  x+1 = 17 . . . . . divide by 3, because we can

  x = 16 . . . . . . . subtract 1; integers are 16, 17, 18

__

Another way to solve this problem is the way we did it in words above. Let the variable represent the middle integer. Then the three integers are ...

  x-1, x, x+1

and their sum is ...

  (x-1) +(x) +(x+1) = 51

This gives you a 1-step equation:

  3x = 51

  x = 17 . . . . . . . . divide by 3; integers are 16, 17, 18

You might be interested in
A farmer makes a pen for his animals with a total perimeter of 46 feet. (see diagram)
ratelena [41]
Yes I love this problem so good
5 0
3 years ago
Which proportion can be used to convert 22 kilograms to grams
Verizon [17]

1kg=1000g

Thus, 22kg=22000g

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
aliyah had $24 to spend on seven pencils. after buying them she had $10. how much did each pencil cost?
Ivenika [448]
12 (don't take my answer because it's been awhile since I've fine a question like that but I'm pretty sure it's 12)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br><br> Which line is the best model for the data in the scatter plot?
goblinko [34]
The 2nd picture
as there are almost equal number of points I'm each side of the line of the best fit
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which correctly explains how to solve this problem? A number is multiplied by 2. Eight is added to the product. This sum is then
ivann1987 [24]
C. Start with 8. Multiply 8 by 5. Then subtract 8 and divide the answer by 2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A yogurt costs 80p. how many yogurts can brought with £5.00
    10·2 answers
  • What is 5a - (8 - a) + 4a - 10
    9·2 answers
  • (-3; -3) and (8-3). What is the slope​
    9·1 answer
  • Evaluate. 48.44 ÷ 5.6 0.865 8.65 42.84 86.5
    10·2 answers
  • 1.The sum of four consecutive whole numbers is 54. What are the four numbers?
    11·1 answer
  • A lamp originally sold $50. The lamp is now on sale for $37.50. Wjhat is the PERCENT markdown
    9·1 answer
  • Ben Brought a dozen doughnuts half of the doughnuts were glazed and weighed 10.2 ounces the other half were sprinkled and weight
    6·2 answers
  • What is the 4th term of the sequence?
    9·1 answer
  • Maria makes $2,500 per month. What is the maximum amount of rent she can afford?
    5·1 answer
  • What is the solution to the equation x/3+x/6=7/2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!