1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
13

What is the best order-of-magnitude estimate for 0.00003?

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
3 0
<span>c. 10^-5


For example.
The scientific notation of 70, 030, 000. To find the scientific notation of this value </span><span><span>
1.  </span>We first move the period which separates the whole number from the decimal number which is located after the numbers of the given value.</span> 
<span><span>2.  </span>We move it in the very recent order number which is seventy million, seven and zero.</span> <span><span>
3.  </span>It becomes 7.003</span>
<span><span>4.  </span>Thus we count how many moves we did from the tens to the ten million order place.</span> <span><span>
5.  </span>7.003 x 10^7 </span>

You might be interested in
Simplify to combine the Like Terms
Lorico [155]

Answer:

6a-6b

Step-by-step explanation:

(5a+a)+(2b-8b)

6a-6b

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 18/25 simplified
Alekssandra [29.7K]
18/25 is already simplified. There is no number that can go in both 18 and 25.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The school marching band has a budget of up to $750 to cover 15 new uniforms and
PolarNik [594]

a. The inequality 15x+300≤750 represents the situation.

b. It means that the band can spend at most $30 on each uniform without exceeding the budget.

Step-by-step explanation:

Given,

Budget = $750

Competition fee = $300

Uniforms to make = 15

Let,

x be the amount for each uniform.

a.  Write an inequality to represent this situation.

Uniforms to make * Cost per uniform + Competition ≤ Budget

15x+300 ≤ 750

The inequality 15x+300≤750 represents the situation.

b.  Solve the inequality and describe what it means in the situation.

15x+300\leq 750\\15x+300-300\leq 750-300\\15x\leq 450

Dividing both sides by 15

\frac{15x}{15}\leq \frac{450}{15}\\x\leq 30

It means that the band can spend at most $30 on each uniform without exceeding the budget.

Keywords: inequality, division

Learn more about inequality at:

  • brainly.com/question/10978510
  • brainly.com/question/11007026

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
HELP PLEASE IM IN A TIMED TESTTTT !!!
mixas84 [53]

Answer:

Step-by-step explanation:

2. 9a +4c=43

a+c=7

The total tickets for adults and children = 7 (a+c =7)       7 people in all

price for adult = $9  (9a)   Price per child =$4 (4c)

total price =$ 43

  9a +7c = 43

3 0
2 years ago
Work out the value of angle x and how ??
frutty [35]

Answer:

160 degrees

Step-by-step explanation:

Step 1: A straight line is 180 degrees. So 180 - 100, is 80 degrees. as the opposite angle measurement of the 100 degree.

Step 2: An isosceles triangle has two equal angle measurements, so two of its angles are 80 degrees.

Step 3: All angles in a triangle equal 180 degrees. So add them up (we will call the missing angle, Z)     180 = 80+80+Z.      which equals 180= 160+z

Step 4: Solve it. You subtract 160 from both side which comes out to 20 = Z.

Step 5: Now you have the opposite angle of X. Going back to step 1, A straight angle is 180 degrees. 180 - 20 = 160. X = 160 degrees

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Josiah purchased three cheeseburgers for 1.59$ each and two milkshakes for 3.25$ each. If sales tax is 7.25%, what is the total
    15·1 answer
  • Which symbol makes the sentence true?
    5·1 answer
  • Eric lives 21 miles away from where he works. After leaving his workplace, he drives at a constant speed of 42 miles per hour fo
    12·1 answer
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • 630 miles on 35 gallons of gas. How far can it drive on 12 gallons?
    9·1 answer
  • Can you guys help me with this question? PLEASEEEEE
    7·2 answers
  • We are planning a reception for our daughter. The hall that we are renting charges a $50 cleanup fee. In
    10·1 answer
  • There were 10 black bears in an area. Some years later, there were 17 black bears in the area. What is the percent gain?
    6·1 answer
  • Could someone help i don’t get this please
    10·1 answer
  • Decide if the following statement is valid or invalid. If two sides of a triangle are congruent then the triangle is isosceles.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!