1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KIM [24]
3 years ago
8

Kevin's collection has 2 times as many dolls in it as Mark's collection. Together, they have 93 dolls. How many dolls does Kevin

have? How many dolls are in Mark's collection?
Mathematics
1 answer:
jekas [21]3 years ago
8 0
X + 2x = 93
3x=93
x=31

x=Mark's collection
2x=Kevin's collection

You might be interested in
Can someone please help me i don’t know what to do on this
Musya8 [376]

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

y is 5 times as big as x

When y is 4, divide it by 5 to find x

x = 4/5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a triangle, Angle B is twice as large as Angle A. Angle C is five more than
Leona [35]

Answer:

<A = 35 degrees

Step-by-step explanation:

<A = x

<B = 2x

<C = 2x + 5

X + 2x + 2x + 5 = 180 degrees

5x + 5 = 180

5x = 180 -5

x = 175/5

x = 35

4 0
2 years ago
Which of the following is a radical equation?
MrMuchimi
It is A because it can’t be B and it can’t be C and it can’t be D so my answer is A
5 0
3 years ago
1. What is the fourth term of the<br> sequence 4, 8, 12, 16, 20, 24,
Stells [14]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

bruh, it's right there

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-pack of coffee mugs costs $14.04. What is the unit price?
Nat2105 [25]

Answer:

\frac{14.4}{9}  = 1.6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help on math problem
    9·1 answer
  • Three single-digit numbers multiply to make 168
    10·1 answer
  • I don’t know what to do
    7·1 answer
  • A survey asks a random sample of 1500 adults in Ohio if they support an increase in the state sales tax from 5% to 6%, with the
    8·1 answer
  • Joel and sharply are selling flowers bulbs for a school fundraiser. Customers can buy bags of wildflowers bulbs and bags of daff
    8·1 answer
  • How I do this need help plzz
    12·1 answer
  • Divide 32 in ratio of 3:7
    13·1 answer
  • Pls help me with this question
    6·1 answer
  • can you give me an explanation on why one of them doesn’t belong, it will mean a lot to me if you do!
    5·2 answers
  • I'm the worst at math someone help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!